Ağız kokusu nedir? neden kaynaklanır?


Ağız kokusu nedir? neden kaynaklanır?

Ağız kokusu nedir? neden kaynaklanır? Ağız kokusu sistemik bir rahatsızlık sonucu olabileceği gibi ağızdaki problem yada problemler kaynaklı da olabilir. Sistemik olarak; - Mide ve sindirim sistemi rahatsızlıkları nedeniyle - Karaciğer yetmezliği, diğer karaciğer rahatsizlıkları sonucunda - Sinüs ve akciğer kaynaklı enfeksiyonlarda - Şeker hastalarında - Böbrek yetmezliği olan kişilerde Ağız kokusuna rastlamak mümkün. Her hangi bir sistemik rahatsızlığı olmayan kişilerde ağız kokusu varsa ağız içinde mevcut sorun veya sorunlardan kaynaklanabilir.

Ağız kokusu neden kaynaklanır?

Tedavi gerektirmeyen fizyolojik ağız kokusu

Uyku sırasında tükrük akışının azalmasıyla ağızda bakteri etkinliği artar ve ağız kokusu oluşur. Gün içerisinde ve diş fırçalanmasıyla geçen kokudur tedavi gerektirmez.

Dil kaynaklı ağız kokusu

Dişler fırçalandıktan sonra dilin de fırçalanması gerekir. Dil üzeri pütürlü, küçük bir yapıya sahiptir ve oraya gıda artıkları dolar. Bunların temizlenmesi gerekir.

Tütün ve alkol kaynaklı ağız kokusu

Tütün ürünlerinin kullanımı, alkol kullanımı ağızda koku oluşturur. Bu kötü alışkanlıklarıbırakmak ağız kokusundan kurtulmayı sağlar.

Yemek kaynaklı ağız kokusu

Yemek alışkanlıklarımız da ağız kokusuna neden olmaktadır. sarımsak, soğan, pastırma, sucuk gibi yiyecekler ağız kokusuna neden olur. Bu yiyecekleri tükettikten sonra dişlerin ve dilin fırçalanması gerekmektedir.

Ağız sağlığı kaynaklı ağız kokusu

Ağızda bulunan çürük dişler, kırılmış dişler ağız kokusu oluşturur. Dişler tedavi eilerek ağız kokusu sorunu çözülebilir. Ağızda bulunan kırık dolgular, eski-kötü kaplama ve köprüler, eski temizlenmeyen protezler ağız kokusuna neden olur. Bu restorasyonların, protezlerin değiştirilmesi gereklidir. Ağızda eksik diş varsa çiğneme de düzensizlik oluşur ve yemek artıkları iyi öğütülmediği için birikim artar koku oluşur. Bu eksiklik protetik yada implant tedavisi ile doldurulmalıdır. Ağızda bulunan diş taşları ve derin dişeti iltihaplanmaları ağız kokusuna neden olur. Bu taşlar temizlenmeden , diş eti tedavisi yapılmadan dişleri fırçalayarak ağız hijyeni sağlanmaz. Bunlar dışında ağızdaki kokunun en önemli ve en sık rastlanılan nedeni ağız hijyeninin kötü olmasıdır. Dişler en az günde iki defa iki dakika sürecek şekilde fırçalanmalıdır. Dişlerin aralarında kalan yemek artıklarından dolayı diş aralarına diş ipi kullanarak temizlenmesi gerekmektedir. Diş eti çekilmiş kişilerin diş aralarını diş arayüz fırçasıyla temizlenmelidir.

Benzer Yazılar

Prof. Dr. Ömer Kutay

Site içeriğinde bulunan tüm bilgiler bilgilendirme amaçlıdır.
Söz konusu bilgiler kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

Copyright © 2020 OMERKUTAY.COM

Web Tasarım RGB Creative