Bleaching tedavisi


Bleaching tedavisi; dişlerin yapısındaki renklenmelerin veya koyu renkli dişlerin daha estetik bir görüntü vermek amacıyla beyazlatılması işlemidir.

Home bleaching

Hastanın kendisi tarafından evde uygulanan diş beyazlatma işlemidir. Basit düzeydeki renklenmelerde tercih edilir. Bu işlemin yapılabilmesi için hastadan bir ölçü alınarak ağız modelinin çıkarılması gerekmektedir. Bu model üzerinde şeffaf ve elastik bir kılıf hazırlanır. Bu kılıfın içerisine diş hekimi tarafından verilen beyazlatıcı jel konularak hastanın kendisi tarafından ağzına takılır. Genellikle gece veya haftasonları uygulanır.

Office bleaching

Diş hekimi tarafından muayenehanede uygulanan beyazlatma yöntemidir. Bir dişe veya birkaç dişe uygulanabilir. Beyazlatılması daha zor olan dişlere genellikle muayenehanede müdahale etmek gerekir. Isı, ışık gibi eşitli tekniklere veya birkaç seansta uygulanır.

Bleaching tedavisinde dikkat edilmesi gerekenler

  • Beyazlatmada kullanılan jel diş etlerine zarar verebilir. Bu nedenle diş etlerine taşırılmaması gerekir. Taşan kısım bir ıslak pamuk ile silinmelidir.
  • Home bleaching düzenli bir şekilde ve yeteri kadar sürede yapılmazsa istenilen beyazlık elde edilmeyebilir.
  • Beyazlatma sonrasında sıcak soğuk hassasiyeti olabilir. Bu hassasiyet normaldir. Kısa süre sonra geçebilir.

Diş beyazlatmanın zararı

Diş beyazlatma işleminin zararı yoktur. Mine üzerinde önemli bir değişikliğe yol açmaz . Sadece yeterince dikkat edilmediği zaman diş etlerine geçici bir zararı olabilir.

 

Diş beyazlatmanın önerilmediği durumlar

Fazla miktarda sigara ve kahve içenlerde önerilmemektedir. Ayrıca minesinde defektler bulunan, dentin tabakası açığa çıkmış kişilerde önerilmemektedir.

 

Diş beyazlatmanın devamlılık süresi

Tetrasiklin lekesi gibi renklenmelerin giderilmesi amacıyla yapılan beyazlatmaları genellikle geri dönmez. (yani süreklidir.)

Genel renk açılmasının sağlanması amacıyla yapılan beyazlatmalar 3-4 yıl kadar devam edebilir. Bu süre kişiden kişiye beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak değişebilir. Zamanla renk geri dönebilir.

Sigara, kahve gibi renklendirici gıdaları çok kullananlarda 1-2 yıl sonra renk geri dönebilir.


Benzer Yazılar

Prof. Dr. Ömer Kutay

Site içeriğinde bulunan tüm bilgiler bilgilendirme amaçlıdır.
Söz konusu bilgiler kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

Copyright © 2020 OMERKUTAY.COM

Web Tasarım RGB Creative