İmplantlar hakkında yararlı bilgiler


İmplantlar hakkında yararlı bilgiler

Diş implantları, saf titanyumdan üretilmiş yapay diş köklerinin çene kemiğine yerleştirilmesi işlemidir. İmplantlar protez veya köprü ayağı olarak görev yaparlar. Böylece eksik dişler fonksiyonel ve eksik olarak yerine konuşmuş olur ve doğal görünüm sağlar. Titanyum implantlar, rededilme gibi reaksiyonlar yaratmazlar ve ağızda bir ömür kalmak üzere yapılırlar. İmplantlar 30 yılı aşkın süredir diş hekimliğinde kullanılmaktadır. İmplantolojinin ilk 15-20 yılındaki kargaşa, yerini özellikle son 10 yılda herkesin kabul ettiği belirli tip implantlara ve kurallara bırakmıştır. Bu implantların kemikle temas eden yüzeyleri ileri teknoloji ile üretilmektedir ve kemik hücreleri ile kısa sürede birleşme sağlamaktadır. Vakaların çoğunda implant operasyonu ile aynı gün geçici sabit dişler implantların üzerine takılabilirken kemik zayıf olduğunda en az 2-3 ay sonra sabit dişler takılmalıdır. Bu durumun daha detaylı açıklaması aşağıda bulunmaktadır.

İmplant yapıldığı gün dişlerin takılması

İmplantlar yerleştirildikten sonra mümkünse aynı gün geçici dişlerin takılması idealdir. Bunun yapılabilmesi için öncelikle kemik tipinin sert olması ve implantların 30-35 N primer stabilite ile yerleştirilmesi gerekir. Avantaj olarak hastalar için hiç dişsiz kalmadan ertesi gün yumuşak besinler çiğnemeye başlarlar.

İmplant yapıldıktan 2-3 ay sonra gerçek dişlerin takılması

Çenede kalan kemiğin sertliği az ise 2-3 ay daimi porselen dişler yapılmadan geçici hareketli dişler ile beklemek gerekebilir. Bu 2-3 aylık sürede esas dişler yapılana kadar hastaların dişsiz kalmaması için implantların üzerine baskı uygulamayan hareketli protezler yapılır. Bu durumdaki vakalara sabit diş yapılabilmesi özel bir durumdur.

İmplanttan önce kemik yatağının büyütülmesi ve 4-6 ay sonra implant ve diş takılması

İmplantların tutunacağı kemik miktarı yeterli değilse implant yerleştirmeden önce kemik grefti ile implantın kemik yatağını büyütmek zorunda kaldığımız vakalar da protez yapılması 6 aya kadar uzayabilmektedir. Kemik ekleme suni kemik tozu ile veya tercihen hastanın kendi kemiği ile yapılmaktadır.


Benzer Yazılar

Prof. Dr. Ömer Kutay

Site içeriğinde bulunan tüm bilgiler bilgilendirme amaçlıdır.
Söz konusu bilgiler kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

Copyright © 2020 OMERKUTAY.COM

Seolu Web Tasarım