Diş implantı nedir?


Diş implantı nedir?

Diş implantı nedir? Diş implantı titanyumdan yapılan ve vidaya benzeyen çene kemiğinin içerisine konulan ve bir diş kökü görevi yapan bir aparattır. Aşağıdaki videoda da göreceğiniz gibi implantın titanyumdan yapılmış büyük halini görebiliriniz. Yine aşağıdaki video da çene kemiğine yerleştirilmiş bir implant dişin büyütülmüş halini görebilirsiniz. Titanyum diş köküne porselen diş takılarak dişsizlik ortadan kaldırılmış oluyor. İmplant dişsizliği ortadan kaldıran ve çağımızda diş hekimliğinde en gelilmiş modern teknolojinin bir sinmgesidir.

Diş implantı nedir?

Sonuç olarak implantlar ister çürük nedeni ile ister dişeti hastalığı nedeni ile çekilmiş bir diş olduğunda bu çekilen dişin bölgesine konulan titanyumdan yapılmış basit bir vidadır. Bu vida şeklinin bir sürü farklı şekillerde dizatyn edilmiş çeşitleri bulunmaktadır. Bilinen doksandan fazla dizayn çeşidi ve beşyüzelli den fazla implant firması bulunmaktadır. Çeşitlilik bu kadar fazla olunca, akla gelen ilk soru da hangisi daha iyi acaba oluyor.

Her implant her çeneye uymayabilir

Çoğunun arasında kemik ile kaynaşması açısından hiçbir fark yoktur. Sadece dizayn açısından hekimin işini kolaylaştıran bazı yönleri bulunmaktadır. İmplantın şekli her çene kemiğine göre ayrı seçilmelidir. Her implant her çeneye uygun olmayabilir. Diş hekiminin hastanın çenesinin durumuna göre uygun implantı seçmesi gerekmektedir. Prof. Dr. Ömer Kutay yaklaşık otuz senedir implant hastalarını nişantaşında bulunan implant center isimli kliniğinde tedavi etmektedir.

Benzer Yazılar

Prof. Dr. Ömer Kutay

Site içeriğinde bulunan tüm bilgiler bilgilendirme amaçlıdır.
Söz konusu bilgiler kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

Copyright © 2020 OMERKUTAY.COM

Seolu Web Tasarım