Porselen ve zirkon kuronlar için dişler nasıl hazırlanır?

Porselen ve zirkon kuronlar için dişler nasıl hazırlanır?

Porselen ve zirkon kuronlar için dişler nasıl hazırlanır? porselen ve zirkon kuronlar hazırlanırken genelde aynı şekilde hazırlanır. İlk önce hastanın ağzındaki aşındırma yapılacak dişlere neler yapılması gerektiğinin tasarlanması gerekmektedir.

Buda hastanın eğer aşındırma sonrası dişlerinde kanalların yani sinirlerin açılması gibi bir durum varsa bunun için bir kanal tedavisi yapılması gerekmektedir. Eğer çürük varsa dolguları yapılıp daha sonra aşındırma işlemi yapılır. Önceden kanal tedavisi yapılmış bir diş ise aşındırma işlemi sonrasında destek kalıp kalmayacağı düşünülerek buna uygun poskor dediğimiz işlem uygulanır. Onun üzerine de dolgusu yapılarak aşındırma yapılır. Böylelikle dişten ve diş kökünden destek sağlanmış olunur.

Aşındırma işlemi yapıldıktan sonra ağıza konulacak zirkon yada porselen kuronu mesafesi ölçülerek yapılarak bir aşındırma yapılır ve bu aşındırma işlemi bittikten sonra ölçüsü alınır ve ağızdan fizyolojik kapanışı taklit eden bir mum kapanış dediğimiz kapanış alınarak laboratuvara gönderilir ve bundan sonraki işlemde laboratuvarda tamamlanarak provalara geçilir. Provalara geçildikten sonra bu provalar bitiminde en son hastanın ve doktorunda kararıyla estetik olarak ve sağlık olarak da onay alınınca hastanın ağzına yerleştirilerek yapıştırılır.

Latest posts by admin (see all)

Share:

Bir cevap yazın