İmplant nedir?

implant | Prof. Dr. Ömer Kutay

Kısaca implant, eksik olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini sağlamak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen ve genelde titanyumdan yapılan yapay diş kökleridir. İmplant doğal dişlerin fonksiyon ve estetiğini sağlayan en iyi alternatiftir. Diş kaybı ile ortaya çıkan önemli sorunlardan biri olan çene kemiğindeki erimenin durdurulması bugün için ancak implantlarla elde edilmektedir.

Gerçek dişe en yakın tedavi implant

İmplantlar geleneksel kaplama ve protezlere göre daha iyi konuşma ve çiğneme fonksiyonu sağlarken, yüzünüzde doğal bir görünümü de beraberinde getirir. Bugün implantlar diş hekimliğinin 21. yüzyıldaki en önemli gelişmesidir.

Diş Hekimi Prof. Dr. Ömer Kutay İmplant Center

Prof.Dr. Ömer Kutay

Diş Hekimi Prof.Dr. Ömer Kutay 1992 yılından bu yana İstanbul Nişantaşı’nda her yaştan binlerce hastaya hizmet vermeye devam etmektedir. Başta implant olmak üzere, zirkonyum ve metal destekli protezler, lamineyt, diş beyazlatma, gülüş tasarımı, dolgu diş, kanal tedavisi, 20 yaş dişi, dişeti hastalıkları, ağız cerrahisi gibi alanlarda çok değerli bir tecrübeye sahiptir.

Diş Hekimliğinde Yüzyılın buluşu

Karşılaşılan vakaların çok çeşitliliği, zorluk dereceleri uzmalığın kalitesini de olumlu yönde arttırmıştır. Dişhekimliğinde geçen yüzyılın en önemli buluşu olan implant protezlerde bugüne kadar kliniğimizde sağlanan başarı alt çenede %99, üst çenede %96 dır. Bu oranlar bilimsel yayınlardaki uluslararası ortalamalardan daha yüksektir. Bugün yurtiçinden olduğu kadar yurtdışından da bir çok ülkeden sayısız hastası olan Ömer Kutay bu alanda önde gelen diş hekmleri arasında yer almaktadır.

Bir Günde İmplant Tedavisi

Bir Günde implant | Prof. Dr. Ömer Kutay

Bir günde implant tedavisi

Kliniğimize geldiğiniz gün operasyon geçirerek yeni dişinizle ayrılmanız demektir. Bu implant tedavisi için aylarca beklemesi söylenen hastalara kliniğimiz tarafından sunulan özel bir çözümdür.
Ayrıntılı sayfamıza göz atın

Tek Diş İmplant

Contemporary Implant Dentistry, Carl E. Misch

Tek diş kaybında kullanılan implant örneği. Kullanılan implant diğer doğal dişlerle uyumlu bir şekilde ağızda yer almıştır. Restorasyon sonucunda diğer doğal dişlere hiçbir müdahele yapılmamıştır. Tek bir implantın yerleştirilmesi komşu 2 dişi kesilmekten kurtarmaktadır.

İmplant ve Doğal Diş Bir Arada

Contemporary Implant Dentistry, Carl E. Misch

Üst çenede doğal dişler ve implantlar kullanılarak implant köprü örneği. Hasta uzun zamandır doğal dişleri üzerinde hareketli bir protez kullanmış ve diş eksikliği olan bölgelere implant isteğiyle kliniğimize başvurmuştur. Diş eksikliği olan bölgelere implant yerleştirip doğal dişlerle uyumlu bir şekilde birleştirilip hasta sabit proteze kavuşmuştur.

Tüm Ağız İmplant

Contemporary Implant Dentistry, Carl E. Misch

İmplantların Faydaları

İmplantlar hayat kalitenizi arttırırlar.

Çiğnemeniz iyileşir ve çiğneme sırasındaki tatminiz artar, bağlı olarak daha sağlıklı ve dengeli beslenirsiniz.

Dental implantlar mevcut kemik yapınızı koruyarak kemik erimesini durdurur .

İmplantlar konuşmanızı düzeltir ve ağız kokunuzu azaltır.

İmplantlar sizi daha genç hissetirir ve kendinize olan güveninizi arttırır ve daha mutlu bir sosyal hayat sağlar.

Diş Hekimi Prof. Dr. Ömer Kutay

Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 1981 mezunudur. 1987 yılında İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Protez Ana Bilim dalında doktora ünvanı almıştır.

Ulusal yayınlarının yanında uluslararası olarak 16 yayını bulunmaktadır. Bunlardan ikisi ile New York Academy of Sciences üyeliği kazandı ve TSE için 1993-2003 yılları arasında protetik materyaller danışmanılığı yapmıştır.

1995 yılından beri implant cerrahisi ve protez uygulamalarını birlikte yürütmekte, halen Zimmer Swiss Plus implantlarının Türkiye direktörlüğünü yapmaktadır. Bunlarla birlikte, Meffert İmplant Enstitüsü onur üyesi olup IADR , EPA , ICOI üyelikleri bulunmaktadır. Dental İmplant Protezler kitabı çeviri editörlüğünü yapmıştır.

İmplant Diş Tedavisi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Her hastaya implant uygulanabilir mi?

Her hastaya uygulanabilir mi?

İmplant vidaları belirli kalınlığı ve genişliği olan yapılardır. Bu nedenle implant konulması öngörülen bölgede, çene kemiğinin, bu implant vidasını kabul edecek yükseklik ve genişliğe sahip olması gerekmektedir. Var olan kemiğin kalitesi de implantın üzerine ne kadar çabuk protez yapılacağını belirler. Hastanın genel sağlık durumu iyi olduğu sürece implant uygulamasını engelleyecek bir üst yaş sınırı yoktur ancak kemik gelişimi tamamlanmamış çok genç hastalara uygulanması tercih edilmeyebilir.

İmplant tedavisi güvenli ve uzun ömürlü müdür?

Güvenli ve uzun ömürlü müdür?

İmplant tedavisi uzman diş hekimleri tarafından yapıldığında tamamen güvenli bir tedavidir. Genelde memnuniyet oranı çok yüksek olan implant tedavisinde bugün % 98 oranında başarıya ulaşılmıştır. Çok sayıda vakada implantların ağızda otuz yıl kadar sorunsuz kaldığı görülmüştür. İmplantlar artık dişler kadar uzun ömürlü sayılmaktadır. Özellikle 35-40 yaşından sonra implantlar birçok vakada doğal dişlerin tedavisinden daha uzun ömürlü olmaktadır. Sonuçta implantlar bir ömür boyu kullanılabilirler. Bu konuda daha detaylı bilgiyi diş hekiminiz size verecektir.

İmplantlar her durumda kullanılabilir mi?

Her durumda kullanılabilir mi?

Diş kaybı olan her vakaya, ister tek diş, ister tüm dişler eksik olsun implant yapılabilir.

İmplant yerleştirilirken acı duyar mıyım?

Yerleştirilirken acı duyar mıyım?

Uygun anestezi yöntemlerinin uygulanması durumunda hayır. Genellikle implantın yerleştirildiği günün akşamı duyulabilecek ağrı basit ağrı kesiciler ile giderilebilir. Birçok hasta bu ağrının normal diş çekiminden sonra duyulan ağrıdan farklı olmadığını belirtmektedir.

İmplantlar yerleştirildikten hemen sonra protezlerim takılabilir mi?

Yerleştirildikten hemen sonra protezlerim takılabilir mi?

Bu sorunun cevabı bazen evet, bazen de hayırdır. İmplantların yerleştirildiği kemiğin kalitesi ve implantın yerine bağlıdır. Ancak doktorunuz bazen size uygun bir geçici protez yaparak çiğneme ve estetiği hemen sağlayabilir.

Toplam tedavi süresi ne kadardır?

Toplam tedavi süresi ne kadardır?

İlk muayeneden, işiniz bitinceye kadar genelde 5-6 ayrı randevuya gelmeniz gerekecektir. Eğer implantların üzerine hemen protez yapılabilecek durum varsa en az 2 randevu yeterlidir. Bu randevuların süresi, yapılacak işin özelliklerine göre farklı uzunluklarda olacaktır. Kısaca sert ve orta sert kemik yapısı varsa tedavi 1-2 haftada bitebilirken, zayıf kemik yapısı varsa tedavi 2-5 ay kadar sürebilmektedir.

İmplantların temizliği önemli midir?

Temizliği önemli midir?

Evet. İmplantlarında dişler gibi fırçalanarak temizlenmesi en az kendi dişleriniz kadar önemlidir. Unutmamanız gereken şey, ağız bakımının düzenli yapılmasıdır.

İmplantlar üstüne yapılacak protezler nasıldır?

Üstüne yapılacak protezler nasıldır?

İmplantların üzerine sabit porselen kaplamalar yapılabildiği gibi hasta tarafından çıkartılabilecek hareketli protezlerde diş hekimi tarafından planlanabilir. Sizin için uygun olan tasarımı hekiminiz tedaviniz başlamadan önce size anlatacaktır.

Eksik her diş için bir implant gerekir mi?

Eksik her diş için bir implant gerekir mi?

Hayır. Genelde 2 implant yerleştirildiğinde 3 veya daha fazla diş yerine hizmet verebilir. Çok sayıda dişin özellikle çenenin arka bölgesinde eksik olduğu durumlarda sabit protez yapılabilmesi için implant sayısının da arttırılması gerekir. İmplant yapılan bölgede kemiğin erimesi durduğundan bazen implant sayısı kemik erimesini durdurmak içinde arttırılmaktadır.

İmplant tedavisi pahalı mıdır?

Tedavi pahalı mıdır?

Evet. Kullanılan tüm malzemenin ithal olması ve sağlıklı implant üretimi için çok yüksek teknolojiye gereksinim duyulması tedavinin fiyatını belirlemektedir. Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik şartlar nedeniyle döviz kurlarında gözlenen artışlar da tedavinin maliyetini olumsuz etkilemektedir. İmplant yerleştirme işleminin karmaşıklığı ve uzunluğu, hastanın diş sağlığı ve ihtiyaçlarına bağlı olarak değişir,sonuç büyük bir yatırım olabilir.

Dişlerinin hepsini kaybetmiş ve tam protez taşıyan hastalar

Dişlerinin hepsini kaybetmiş ve tam protez taşıyan hastalar

Bu hastalar protezin hareketine bağlı olarak sürekli ağrı ve iyi çiğneyememekten şikayetçidirler. Bu tip hastalarda implant tedavisi yukarıdaki tüm şikayetleri ortadan kaldırdığı gibi kemiğin erimesini de durdurmaktadır.

Tek dişini kaybetmiş hastalar

Tek dişini kaybetmiş hastalar

Bu hastalar eksik tek bir dişin restorasyonu için en az komşu iki dişini kestirerek küprü yaptırmak zorunda olan hastalardır. Tek bir implant’ın yerleştirilmesi komşu 2 dişi kesilmekten kurtarmaktadır.

İmplantların başarısı garantili mi?

Başarı garanti mi?

Birçok firma implantlarına kırılma vs. gibi hasarlara karşı ömür boyu garanti vermektedir.

İmplantların vücut tarafından reddedilme riski var mı?

Vücut tarafından reddedilme riski var mı?

İmplantlar organizma için herhangi bir yan etkisi olmayan titanyumdan yapılmış, ve yıllardır yoğun araştırmalara tabi tutulmuştur. Kemiğin titanyumla arasında tam olarak bir bağ oluştuğu 1982 de yayınlanmıştır. Vücudun titanyum implantları karşı antijen üretip bunları kalp ve böbrek transplantlarında olduğu gibi reddetmesi ihtimaline rastlanmamıştır.