İmplant nedir?

implant, eksik olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini sağlamak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen ve genelde titanyumdan yapılan yapay diş kökleridir. İmplant doğal dişlerin fonksiyon ve estetiğini sağlayan en iyi alternatiftir. Diş kaybı ile ortaya çıkan önemli sorunlardan biri olan çene kemiğindeki erimenin durdurulması bugün için ancak implantlarla elde edilmektedir. Günümüzde dişsizlik hastalarının tercih ettiği tedavi seçeneklerinin başında gelen bu tedavi tüm dünya çapında kabul görmüş bulunmaktadır.

“Gerçek dişe en yakın tedavi implant”

İmplantlar geleneksel kaplama ve protezlere göre daha iyi konuşma ve çiğneme fonksiyonu sağlarken, yüzünüzde doğal bir görünümü de beraberinde getirir. Bugün implant diş tedavisi diş hekimliğinin 21. yüzyıldaki en önemli gelişmesi olarak kabul edilmektedir.

İmplant nedir? | Prof. Dr. Ömer Kutay

Diş Hekimi Prof. Dr. Ömer Kutay İmplant

Prof.Dr. Ömer Kutay İmplant

Diş Hekimi Prof.Dr. Ömer Kutay 1992 yılından bu yana İstanbul Nişantaşı’nda her yaştan hastaya hizmet vermeye devam etmektedir. Başta implant olmak üzere, zirkonyum ve metal destekli protezler, lamineyt, diş beyazlatma, kalıcı diş beyazlatma, gülüş tasarımı, estetik diş hekimliği, dolgu diş, kanal tedavisi, 20 yaş dişi, diş hastalıkları, dişeti hastalıkları, ağız cerrahisi gibi alanlarda çok değerli bir tecrübeye sahiptir.

Diş Hekimliğinde yüzyılın buluşu”

Karşılaşılan vakaların çok çeşitliliği, zorluk dereceleri uzmalığın kalitesini de olumlu yönde arttırmıştır. Diş hekimliğinde geçen yüzyılın en önemli buluşu olan implant protezlerde bugüne kadar kliniğimizde sağlanan başarı alt çenede %99, üst çenede %96 dır. Bu oranlar bilimsel yayınlardaki uluslararası ortalamalardan daha yüksektir. Bugün yurtiçinden olduğu kadar yurtdışından da bir çok ülkeden sayısız hastası olan Ömer Kutay bu alanda önde gelen diş hekimleri arasında yer almaktadır.

Bir Günde İmplant

Bir Günde implant | Prof. Dr. Ömer Kutay

Bir günde implant, Kliniğimize geldiğiniz gün operasyon geçirerek yeni dişinizle ayrılmanız demektir. Bu implant tedavisi için aylarca beklemesi söylenen hastalara kliniğimiz tarafından sunulan özel bir çözümdür. Bilindiği gibi implant tedavisinin süreci hastadan hastaya değişiklik göstermekte ve bazı durumlarda bu süreç bir hayli uzayabilmektedir. İmplant tedavisinde kullanılan malzeme kadar operasyonu gerçekleştiren diş hekiminin tecrübesi de çok önemlidir.

İmplant yaptırmayı düşünen diş hastalarının bu konuyu da en az implant fiyatları kadar araştırması gerekmektedir. İçinde bulunduğumuz şartlar ekonomik olarak fiyatları araştırmaya zorlasa da tedavi aşaması ve tedaviyi yapan diş hekimi kalitesi uzun vadede tedavi fiyatının önüne geçmektedir.  Sizde bekleme süresini minimize etmek ve aynı gün yeni dişlerle kliniğimizden ayrılmak için hemen iletişime geçin. Ayrıntılı sayfamıza göz atın

İmplant Tedavisinin Faydaları

Diş implantları, saf titanyumdan üretilmiş yapay diş köklerinin çene kemiğine yerleştirilmesi işlemidir. İmplantlar protez veya köprü ayağı olarak görev yaparlar. Böylece eksik dişler fonksiyonel ve eksik olarak yerine konuşmuş olur ve doğal görünüm sağlar.

İmplantlar 30 yılı aşkın süredir diş hekimliğinde kullanılmaktadır. İmplantolojinin ilk 15-20 yılındaki kargaşa, yerini özellikle son 10 yılda herkesin kabul ettiği belirli tip implantlara ve kurallara bırakmıştır.

Vakaların çoğunda implant operasyonu ile aynı gün geçici sabit dişler implantların üzerine takılabilirken kemik zayıf olduğunda en az 2-3 ay sonra sabit dişler takılmalıdır. Bu durumun daha detaylı açıklaması aşağıda bulunmaktadır.

İmplant yapıldığı gün dişlerin takılması

İmplantlar yerleştirildikten sonra mümkünse aynı gün geçici dişlerin takılması idealdir. Bunun yapılabilmesi için öncelikle kemik tipinin sert olması ve implantların 30-35 N primer stabilite ile yerleştirilmesi gerekir. Avantaj olarak hastalar için hiç dişsiz kalmadan ertesi gün yumuşak besinler çiğnemeye başlarlar.

İmplant yapıldıktan 2-3 ay sonra gerçek dişlerin takılması

Çenede kalan kemiğin sertliği az ise 2-3 ay daimi porselen dişler yapılmadan geçici hareketli dişler ile beklemek gerekebilir. Bu 2-3 aylık sürede esas dişler yapılana kadar hastaların dişsiz kalmaması için implantların üzerine baskı uygulamayan hareketli protezler yapılır. Bu durumdaki vakalara sabit diş yapılabilmesi özel bir durumdur.

İmplanttan önce kemik yatağının büyütülmesi ve 4-6 ay sonra implant ve diş takılması

İmplantların tutunacağı kemik miktarı yeterli değilse implant yerleştirmeden önce kemik grefti ile implantın kemik yatağını büyütmek zorunda kaldığımız vakalar da protez yapılması 6 aya kadar uzayabilmektedir. Kemik ekleme suni kemik tozu ile veya tercihen hastanın kendi kemiği ile yapılmaktadır.

Tek Diş İmplant

Contemporary Implant Dentistry, Carl E. Misch

Tek diş kaybında kullanılan implant örneği. Kullanılan implant diğer doğal dişlerle uyumlu bir şekilde ağızda yer almıştır. Restorasyon sonucunda diğer doğal dişlere hiçbir müdahele yapılmamıştır. Tek bir implantın yerleştirilmesi komşu 2 dişi kesilmekten kurtarmaktadır.

İmplant ve Doğal Diş Bir Arada

Contemporary Implant Dentistry, Carl E. Misch

Üst çenede doğal dişler ve implantlar kullanılarak implant köprü örneği. Hasta uzun zamandır doğal dişleri üzerinde hareketli bir protez kullanmış ve diş eksikliği olan bölgelere implant isteğiyle kliniğimize başvurmuştur. Diş eksikliği olan bölgelere implant yerleştirip doğal dişlerle uyumlu bir şekilde birleştirilip hasta sabit proteze kavuşmuştur.

Tüm Ağız İmplant

Contemporary Implant Dentistry, Carl E. Misch

İmplant Diş Tedavisi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Her hastaya implant uygulanabilir mi?

İmplant vidaları belirli kalınlığı ve genişliği olan yapılardır. Bu nedenle implant konulması öngörülen bölgede, çene kemiğinin, bu implant vidasını kabul edecek yükseklik ve genişliğe sahip olması gerekmektedir. Var olan kemiğin kalitesi de implantın üzerine ne kadar çabuk protez yapılacağını belirler. Hastanın genel sağlık durumu iyi olduğu sürece implant uygulamasını engelleyecek bir üst yaş sınırı yoktur ancak kemik gelişimi tamamlanmamış çok genç hastalara uygulanması tercih edilmeyebilir.

İmplant tedavisi güvenli ve uzun ömürlü müdür?

İmplant tedavisi uzman diş hekimleri tarafından yapıldığında tamamen güvenli bir tedavidir. Genelde memnuniyet oranı çok yüksek olan implant tedavisinde bugün % 98 oranında başarıya ulaşılmıştır. Çok sayıda vakada implantların ağızda otuz yıl kadar sorunsuz kaldığı görülmüştür. İmplantlar artık dişler kadar uzun ömürlü sayılmaktadır. Özellikle 35-40 yaşından sonra implantlar birçok vakada doğal dişlerin tedavisinden daha uzun ömürlü olmaktadır. Sonuçta implantlar bir ömür boyu kullanılabilirler. Bu konuda daha detaylı bilgiyi diş hekiminiz size verecektir.

İmplantlar her durumda kullanılabilir mi?

Diş kaybı olan her vakaya, ister tek diş, ister tüm dişler eksik olsun implant yapılabilir.

İmplant yerleştirilirken acı duyar mıyım?

Uygun anestezi yöntemlerinin uygulanması durumunda hayır. Genellikle implantın yerleştirildiği günün akşamı duyulabilecek ağrı basit ağrı kesiciler ile giderilebilir. Birçok hasta bu ağrının normal diş çekiminden sonra duyulan ağrıdan farklı olmadığını belirtmektedir.

İmplantlar yerleştirildikten hemen sonra protezlerim takılabilir mi?

Bu sorunun cevabı bazen evet, bazen de hayırdır. İmplantların yerleştirildiği kemiğin kalitesi ve implantın yerine bağlıdır. Ancak doktorunuz bazen size uygun bir geçici protez yaparak çiğneme ve estetiği hemen sağlayabilir.

Toplam tedavi süresi ne kadardır?

İlk muayeneden, işiniz bitinceye kadar genelde 5-6 ayrı randevuya gelmeniz gerekecektir. Eğer implantların üzerine hemen protez yapılabilecek durum varsa en az 2 randevu yeterlidir. Bu randevuların süresi, yapılacak işin özelliklerine göre farklı uzunluklarda olacaktır. Kısaca sert ve orta sert kemik yapısı varsa tedavi 1-2 haftada bitebilirken, zayıf kemik yapısı varsa tedavi 2-5 ay kadar sürebilmektedir.

İmplantların temizliği önemli midir?

Evet. İmplantlarında dişler gibi fırçalanarak temizlenmesi en az kendi dişleriniz kadar önemlidir. Unutmamanız gereken şey, ağız bakımının düzenli yapılmasıdır.

İmplantlar üstüne yapılacak protezler nasıldır?

İmplantların üzerine sabit porselen kaplamalar yapılabildiği gibi hasta tarafından çıkartılabilecek hareketli protezlerde diş hekimi tarafından planlanabilir. Sizin için uygun olan tasarımı hekiminiz tedaviniz başlamadan önce size anlatacaktır.

Eksik her diş için bir implant gerekir mi?

Hayır. Genelde 2 implant yerleştirildiğinde 3 veya daha fazla diş yerine hizmet verebilir. Çok sayıda dişin özellikle çenenin arka bölgesinde eksik olduğu durumlarda sabit protez yapılabilmesi için implant sayısının da arttırılması gerekir. İmplant yapılan bölgede kemiğin erimesi durduğundan bazen implant sayısı kemik erimesini durdurmak içinde arttırılmaktadır.

İmplant tedavisi pahalı mıdır?

Evet. Kullanılan tüm malzemenin ithal olması ve sağlıklı implant üretimi için çok yüksek teknolojiye gereksinim duyulması tedavinin fiyatını belirlemektedir. Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik şartlar nedeniyle döviz kurlarında gözlenen artışlar da tedavinin maliyetini olumsuz etkilemektedir. İmplant yerleştirme işleminin karmaşıklığı ve uzunluğu, hastanın diş sağlığı ve ihtiyaçlarına bağlı olarak değişir,sonuç büyük bir yatırım olabilir.

Dişlerinin hepsini kaybetmiş ve tam protez taşıyan hastalar

Bu hastalar protezin hareketine bağlı olarak sürekli ağrı ve iyi çiğneyememekten şikayetçidirler. Bu tip hastalarda implant tedavisi yukarıdaki tüm şikayetleri ortadan kaldırdığı gibi kemiğin erimesini de durdurmaktadır.

Tek dişini kaybetmiş hastalar

Bu hastalar eksik tek bir dişin restorasyonu için en az komşu iki dişini kestirerek küprü yaptırmak zorunda olan hastalardır. Tek bir implant’ın yerleştirilmesi komşu 2 dişi kesilmekten kurtarmaktadır.

İmplantların başarısı garantili mi?

Birçok firma implantlarına kırılma vs. gibi hasarlara karşı ömür boyu garanti vermektedir.

İmplantların vücut tarafından reddedilme riski var mı?

İmplantlar organizma için herhangi bir yan etkisi olmayan titanyumdan yapılmış, ve yıllardır yoğun araştırmalara tabi tutulmuştur. Kemiğin titanyumla arasında tam olarak bir bağ oluştuğu 1982 de yayınlanmıştır. Vücudun titanyum implantları karşı antijen üretip bunları kalp ve böbrek transplantlarında olduğu gibi reddetmesi ihtimaline rastlanmamıştır.

Color Skin

Nav Mode