İmplant nedir?

İmplant, eksik olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini sağlamak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen ve genelde titanyumdan yapılan yapay diş kökleridir.

Doğal dişlerin fonksiyon ve estetiğini sağlayan en iyi alternatiftir. Diş kaybı ile ortaya çıkan önemli sorunlardan biri olan çene kemiğindeki erimenin durdurulması bugün için ancak implantlarla elde edilmektedir.

“Gerçek dişe en yakın tedavi “

Geleneksel kaplama ve protezlere göre daha iyi konuşma ve çiğneme fonksiyonu sağlarken, yüzünüzde doğal bir görünümü de beraberinde getirir. Bugün implant diş tedavisi diş hekimliğinin 21. yüzyıldaki en önemli gelişmesi olarak kabul edilmektedir.

İmplant nedir? | Prof. Dr. Ömer Kutay

Bir Günde İmplant

Bir Günde implant | Prof. Dr. Ömer Kutay

Bir Günde İmplant

Bir günde implant, Kliniğimize geldiğiniz gün operasyon geçirerek yeni dişinizle ayrılmanız demektir. Bu tedavi için aylarca beklemesi söylenen hastalara kliniğimiz tarafından sunulan özel bir çözümdür. Bilindiği gibi bu tedavinin süreci hastadan hastaya değişiklik göstermekte ve bazı durumlarda bu süreç bir hayli uzayabilmektedir.

Aynı gün yeni dişler

İmplant yaptırmayı düşünen diş hastalarının bu konuyu da en az tedavinin fiyatları kadar araştırması gerekmektedir. İçinde bulunduğumuz şartlar ekonomik olarak fiyatları araştırmaya zorlasa da tedavi aşaması ve tedaviyi yapan diş hekimi kalitesi uzun vadede tedavi fiyatının önüne geçmektedir.  Sizde bekleme süresini minimize etmek ve aynı gün yeni dişlerle kliniğimizden ayrılmak için hemen iletişime geçin. Ayrıntılı sayfamıza göz atın

Diş Hekimi Prof. Dr. Ömer Kutay İmplant

Prof.Dr. Ömer Kutay İmplant

Diş Hekimi Prof.Dr. Ömer Kutay 1992 yılından bu yana İstanbul Nişantaşı’nda her yaştan hastaya hizmet vermeye devam etmektedir. Başta implant olmak üzere, zirkonyum ve metal destekli protezler, lamineyt, diş beyazlatma, kalıcı diş beyazlatma, gülüş tasarımı, estetik diş hekimliği, dolgu diş, kanal tedavisi, 20 yaş dişi, diş hastalıkları, dişeti hastalıkları, ağız cerrahisi gibi alanlarda çok değerli bir tecrübeye sahiptir.

Diş Hekimliğinde yüzyılın buluşu”

Karşılaşılan vakaların çok çeşitliliği, zorluk dereceleri uzmalığın kalitesini de olumlu yönde arttırmıştır.

İmplant Tedavisinin Faydaları

Diş implantları, saf titanyumdan üretilmiş yapay diş köklerinin çene kemiğine yerleştirilmesi işlemidir. İmplantlar protez veya köprü ayağı olarak görev yaparlar. Böylece eksik dişler fonksiyonel ve eksik olarak yerine konuşmuş olur ve doğal görünüm sağlar.

Aynı gün yeni dişlerin takılması

İmplantlar yerleştirildikten sonra mümkünse aynı gün geçici dişlerin takılması idealdir. Bunun yapılabilmesi için öncelikle kemik tipinin sert olması ve implantların 30-35 N primer stabilite ile yerleştirilmesi gerekir. Avantaj olarak hastalar için hiç dişsiz kalmadan ertesi gün yumuşak besinler çiğnemeye başlarlar.

Tedaviden 2-3 ay sonra gerçek dişlerin takılması

Çenede kalan kemiğin sertliği az ise 2-3 ay daimi porselen dişler yapılmadan geçici hareketli dişler ile beklemek gerekebilir. Bu 2-3 aylık sürede esas dişler yapılana kadar hastaların dişsiz kalmaması için implantların üzerine baskı uygulamayan hareketli protezler yapılır.

tedaviden önce kemik yatağının büyütülmesi ve 4-6 ay sonra yeni diş takılması

İmplantların tutunacağı kemik miktarı yeterli değilse implant yerleştirmeden önce kemik grefti ile implantın kemik yatağını büyütmek zorunda kaldığımız vakalar da protez yapılması 6 aya kadar uzayabilmektedir.

Tek Diş İmplant

İmplant Diş | Prof. Dr. Ömer Kutay
İmplant Diş | Prof. Dr. Ömer Kutay

Contemporary Implant Dentistry, Carl E. Misch

Tek diş kaybında kullanılan tedavi örneği. Kullanılan implant diğer doğal dişlerle uyumlu bir şekilde ağızda yer almıştır. Restorasyon sonucunda diğer doğal dişlere hiçbir müdahele yapılmamıştır. Tek bir implantın yerleştirilmesi komşu 2 dişi kesilmekten kurtarmaktadır.

İmplant ve Doğal Diş Bir Arada

İmplant Diş | Prof. Dr. Ömer Kutay

Contemporary Implant Dentistry, Carl E. Misch

Üst çenede doğal dişler ve implantlar kullanılarak köprü örneği. Hasta uzun zamandır doğal dişleri üzerinde hareketli bir protez kullanmış ve diş eksikliği olan bölgelere implant isteğiyle kliniğimize başvurmuştur. Diş eksikliği olan bölgelere konularak doğal dişlerle uyumlu bir şekilde birleştirilip hasta sabit proteze kavuşmuştur.

Tüm Ağız İmplant

İmplant Diş | Prof. Dr. Ömer Kutay
İmplant Diş | Prof. Dr. Ömer Kutay

Contemporary Implant Dentistry, Carl E. Misch

Sık Sorulan Sorular

İmplant tedavisi pahalı mıdır?

Evet. Kullanılan tüm malzemenin ithal olması ve sağlıklı implant üretimi için çok yüksek teknolojiye gereksinim duyulması tedavinin fiyatını belirlemektedir. Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik şartlar nedeniyle döviz kurlarında gözlenen artışlar da tedavinin maliyetini olumsuz etkilemektedir. İmplant yerleştirme işleminin karmaşıklığı ve uzunluğu, hastanın diş sağlığı ve ihtiyaçlarına bağlı olarak değişir,sonuç büyük bir yatırım olabilir.

Dişlerinin hepsini kaybetmiş ve tam protez taşıyan hastalar

Bu hastalar protezin hareketine bağlı olarak sürekli ağrı ve iyi çiğneyememekten şikayetçidirler. Bu tip hastalarda implant tedavisi yukarıdaki tüm şikayetleri ortadan kaldırdığı gibi kemiğin erimesini de durdurmaktadır.

Tek dişini kaybetmiş hastalar

Bu hastalar eksik tek bir dişin restorasyonu için en az komşu iki dişini kestirerek küprü yaptırmak zorunda olan hastalardır. Tek bir implant’ın yerleştirilmesi komşu 2 dişi kesilmekten kurtarmaktadır.

İmplantların başarısı garantili mi?

Birçok firma implantlarına kırılma vs. gibi hasarlara karşı ömür boyu garanti vermektedir.

İmplantların vücut tarafından reddedilme riski var mı?

İmplantlar organizma için herhangi bir yan etkisi olmayan titanyumdan yapılmış, ve yıllardır yoğun araştırmalara tabi tutulmuştur. Kemiğin titanyumla arasında tam olarak bir bağ oluştuğu 1982 de yayınlanmıştır. Vücudun titanyum implantları karşı antijen üretip bunları kalp ve böbrek transplantlarında olduğu gibi reddetmesi ihtimaline rastlanmamıştır.