İmplant, Kuron Ve Köprü Arasındaki Fark Nedir?


İmplant, Kuron Ve Köprü Arasındaki Fark Nedir?

İmplant, Kuron Ve Köprü Arasındaki Fark Nedir? Kuron, dişin üzerine porselen ve metal tarzı doku ile uyumlu olacak bir malzemenin kaplanmasıdır. Diş kayıpları nedeni ile oluşan boşlukların, kayıp olan dişlerin arka ve önündeki dişlerin ufaltılması bir gövde ile birleştirilmesine dental köprü ismi verilir. Diş implantı ise çene kemikleri üstüne veya içlerine yerleştirilen titanyum malzemeden üretimi yapılan protez yapıdır.

İmplant Ve Kuron Farkı Nedir?

Diş implantı protezlerin köprü ve kuronlardan ana farkı, doğal diş kökünden ve bulunan dişlerden farklı olmasıdır. Dişler ayrı ve tek şekilde restore edileceği için var olan dişlerin kesilmesine ve onlardan destek alınmasına gerek kalmaz. Diş implantı eksik olan bölgeye konur. Yanlarda bulunan dişler zarar görmez.

İmplant Mı Yoksa Kuron- Köprü Mü Avantajlı?

İmplant, Kuron Ve Köprü Arasındaki Fark Nedir? Bunlardan hangisinin avantajlı olduğu hastaların dişlerinin sağlık durumuna göre değişir. Diş hekiminin ağız içinde kaç adet sağlıklı diş olup olmadığına göre verdiği karar ile implant uygulamasının avantajı değişkenlik gösterir. Ön ve arkada çürük sayısı ve kaybedilen diş sayısı fazlalığı var ise diş implantı uygulaması avantaj sağlar. Basit bir kanal tedavisi ile kurtulabilecek olan dişlerde implant uygulaması tercih edilmez. Her ne kadar implant doğal diş köküne yakınlığı ile bilinse de diş hekimliğinde ilk olarak hastaların kendi dişlerini kurtarmak yer alır. Bundan dolayı da uygumla şekline hekim ve hasta beraber karar vermelidir.

Benzer Yazılar

Prof. Dr. Ömer Kutay

Site içeriğinde bulunan tüm bilgiler bilgilendirme amaçlıdır.
Söz konusu bilgiler kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

Copyright © 2020 OMERKUTAY.COM

Web Tasarım RGB Creative