İmplant sonrası dikkat edilmesi gerekenler


İmplant sonrası dikkat edilmesi gerekenler

  • İlk iki gün operasyon bölgesine dışarıdan buz kompres uygulanmalıdır. 10 dakika boyunca uygulanıp beş dakika dinlendirilmelidir. Ayrıca operasyon günü ve bir sonraki gün ağızı temiz buzlu su ile çalkalamak kanama ve ödemi azaltır.
  • İmplant sonrası ağzınızda tampon varsa oynatmadan 30 dakika yerinde tutmaya çalışın. 2 saat hiçbirşey yemeyin ve mümkünse içmeyin. Gerekiyorsa 30 dakika sonra su içilebilir.
  • Operasyon sonrası 24 saat boyunca tükürdüğünüzde kan görmeniz normaldir. Operasyon sonrası 2 gün süreyle sıcak yemek ve içecekten kaçınılmalıdır. Operasyon bölgesi iyileşme tamamlanana kadar hassastır. Kurcalamayın, çekiştirmeyin, elinizi değdirmeyin sadece çiğneme yaparken operasyon bölgesini koruyun.
  • İmplant sonrası dikkat edilmesi gerekenler den bir taneside dikişler alınana kadar (1-2 hafta sonra alınır) operasyon bölgesine fırça değdirmeyin. Bu süreçte antiseptik gargaralar kullanılabilir bu hijyenin sağlanması için yeterlidir. Operasyon bölgesinin dışında kalan dişler fırçalanmalıdır.
  • Sigara içilmemesi önerilir.
  • İmplant bölgesi hemen geçici dişler takıldıysa sert yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Yumuşak besin örnekleri; makarna çeşitleri, balık, haşlanmış sebzeler, püre, rondodan geçirilmiş herşey peynir, yogurt vb.

Benzer Yazılar

Prof. Dr. Ömer Kutay

Site içeriğinde bulunan tüm bilgiler bilgilendirme amaçlıdır.
Söz konusu bilgiler kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

Copyright © 2020 OMERKUTAY.COM

Seolu Web Tasarım