Sık Sorulan Sorular


+

Yaptırmanın maliyetli bir tedavi olduğunu söyleyebiliriz. Sizinle ömür boyu kalacak, doğal dişinizi aratmayacak yeni bir dişi, kendinize yapacağınız bir yatırım olarak görmenizde fayda olduğu unutulmamalıdır. İmplant tedavisinin diğer geleneksel tedavi yöntemlerine göre çok daha pahalı bir yöntem olduğu algısı yaygındır. Konuya daha derinlemesine yaklaşırsak bunun çok doğru olduğunu söyleyemeyiz. Çünkü diş implantına alternatif olarak uygulanan tedavi yöntemlerinde uzun vadede farklı sorunlar yaşanabilmekte, yeni tedavilere ya da önlemlere gereksinim duyulabilmektedir.

+

Evet, implant fiyatları kullanılan implant markasına göre değişmektedir.
Ancak unutulmamalıdır ki implant tedavisinde en önemli unsur hekimdir. Gerekli koşulları yerine getiren tüm implantlar aynıdır.

+

Diş implantları birçok açıdan doğal dişlere çok iyi alternatiflerdir. Bir diş implantı, üstte görünür dişin (taç) üretildiği yapay bir köküdür. Diş implantlarının ağza yerleştirilmesinin ön koşulu sağlıklı diş etlerine sahip olmaktır. Diş implantları sigara içenlerde daha az başarı oranına sahip olabilir.

Genellikle panoramik (OPG), ya da bir 3-D – konik ışın bilgisayarlı tomografi taraması (CBCT) GEREKEBİLİR . İmplantın ideal konumlandırılmasını planlamak için çene kemiğinin hacmini ve anatomik yapıların konumunu değerlendirmek gerekir.

+

İmplant tedavisi güvenli bir tedavi midir? Modern diş hekimliğinin geliştirdiği en başarılı tedavilerden biri olan implant tedavisi, uzun yıllardır yüksek başarı oranlarıyla uygulanmakta ve gün geçtikçe de yaygınlaşmaktadır. Hatta günümüzde birçok diş hekimi tarafından kanal ya da köprü tedavileri yerine önerilmektedir. Ancak her türlü cerrahi operasyon gibi implant tedavisi de dikkatli ve titiz bir çalışma ile gerçekleştirilmesi gereken bir süreçtir. İmplant tedavisinin nadiren de olsa hastalar üzerinde yan etkilere yol açtığı ya da başarıyla uygulanamadığı durumlar söz konusu olabilmektedir. Bu nedenle tedaviye başlamadan önce uzman diş doktoru tarafından dikkate alınıp incelenmesi gereken bazı faktörler vardır.

+

Tedavi olacağınız hekimi tanımanız, geçmiş hastalarına göz atmanız ve eğer kuşku duyuyorsanız gerekli belgelerini görmek istediğinizi bildirmelisiniz. Tedavi olacağınız kliniğe/hekime karar verirken İmplant fiyatları daha uygun olduğu için değil hekimin becerilerini ve kullanılan implantların kalitesini göz önünde bulundurun.

+

Kaybedilmiş bir dişin yerine, eksik dişin görevini yerine getirmesi amacıyla uygulanan diş köküne implant denir. Genellikle titanyum malzemesinden yapılan implantlar vida ya da silindir formunda, diş kökünün uzunluğunda ve 3.5-4 mm çapındadırlar. Doğal dişlerin görünümüne en yakın estetik görüntüyü sağlayan implant dişler, eksik doğal dişlerimizin görevlerini en iyi şekilde yerine getirirler. Diş çürükleri, diş eti hastalıkları, kazalar ya da benzeri sebeplerle bir ya da birden fazla dişini kaybetmiş herkes, diş implantı için potansiyel bir adaydır. İmplant tedavisine başlamadan önce, hastanın herhangi bir sağlık sorunu olup olmadığı dikkatle incelenmeli, varsa ne tür bir sağlık sorunu olduğu belirlenmelidir.

+

Geleneksel protez ya da köprü yöntemlerine göre doğal dişlerimize en yakın performansı sunan implant dişler, günümüzde tek bir dişini ya da tüm dişlerini kaybetmiş hastaların en çok başvurduğu yollardan biri haline gelmiştir. Çoğunlukla implant diş operasyonları çene kemiğinin içine metal köklerin yerleştirilmesi, bu köklerin kemikle kaynaşmasının ardından üzerine bir protezin yerleştirilmesi yöntemiyle uygulanır. Bu birkaç aşamalı sürecin ardından hastalar hem daha iyi görünmelerini hem de hissetmelerini sağlayan, uzun ömürlü bir dişe kavuşmuş olur.

+

Kaybedilen dişlerin yerini doldurmanın en sağlıklı ve başarılı yöntemlerinden biri olan diş implantlarının kimi zaman yan etkileri olabilmektedir. Tedaviye başlamadan önce implant tedavisinde yaşanabilecek bazı sıkıntılarla ilgili bilgilenmekte sonsuz fayda vardır.

+

Diş implantlarının ömrü, teorik olarak normal dişlerimizinkiyle aynıdır, yani bir ömür boyu kadardır. İmplant tedavisinin tarihçesine baktığımız zaman, bunun 20-30 senedir kullanılmakta olan bir teknoloji olduğunu görüyoruz. 30 yıl önce diş implantı yaptırmış ve hala bu implantı sorunsuz biçimde kullanan kişilerin var olduğunu düşünürsek, diş implantlarının 20-30 yıl kullanılabildiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

+

Diş implantları eksik ya da zarar görmüş dişlerin yerine yeni bir diş sahibi olmak için en iyi yollardan biridir. Hastalar tek bir diş, birkaç diş ya da tüm dişlerini birden implant tedavisiyle yenileyebilir. Çene kemiğine cerrahi bir operasyon ile yerleştirilen diş implantları, hem görünüş hem de kullanım bakımından doğal dişlerimiz gibi görev yaparlar. Hastalar tarafından sorunsuzca kullanıldıkları ve estetik görünümleri nedeniyle de büyük özgüven sağlarlar.

+

  • Bir veya daha çok diş eksikliği olan ve çenedeki boşluğun yanındaki dişlerin köprü yapmak için kesilmesinin istenmediği durumlar.
  • Çenenin en arkasındaki dişin olmadığı ve dolayısıyla köprü yapılamayan durumlar.
  • Tamamen dişsiz çenelerde damak protez kullanılmasının mümkün olmadığı veya hasta tarafından istenmediği durumlar.