Daha Çabuk İyileşme (PRF)


Kök hücreler vücudumuzdaki tüm organları ve dokuları oluştururlar. Sınırsız sayıda bölünerek ve kendilerini yenileyerek organ ve dokulara dönüşebilen kök hücreler bu özellikleriyle kanser, Alzheimer, diyabet, romatizma, kalp hastalıkları, kemik hastalıkları gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Kanımız da kök hücresi görevi görür ve içinde dolaşan hücreler büyüme ve iyileşmeye yardımcı olurlar.

Kanın temel hücreleri alyuvar, akyuvar ve pıhtılaşma hücresidir. Pıhtılaşma hücreleri (trombosit) bir yaralanma sonucu oluşan kanamamızı durdurur ve kanamayı engelleyen bir koruyucu tabaka oluşturur. Oluşan bu koruyucu tabaka aynı zamanda yaranın iyileşmesine de yardımcı olur. Pıhtılaşma hücresinin bu özelliği ve gücü pek çok tıp alanında kullanılır olmuştur.
Dişhekimliği cerrahisinde implant tedavileriyle ilgili olan sinus yükseltme (sinus lifting) ve kemik bozukluklarının onarılmasında kanımızdan elde edilen plazmadan zengin fibrin (PRF) kullanılmaktadır. PRF’nin içinde iyileşmeyi hızlandıran birçok madde vardır.

Doku Büyütme Hormonlarından Zengin Fibrin (PRF)

” Kandan 10 dakikada üretilen PRF ile dişetinin ve kemiğin onarımı ve büyütülmesi artık kolay ”

Resimlerle Daha Çabuk İyileşme (PRF) Prosedürü

Daha Çabuk İyileşme Prf

1- PRF materyali yaratmak için hastadan kan alınır

2- Özel bir medikla santrifuj makinesi ile kan trombosit konsantrasyonu haline dönüşür

3,4- Bu trombosit konsantrasyonundan beyaz kan hücreleri ve kan damarı büyütücü etken maddeleri açısından zengin zarlar üretilir

5- Daha sonra bu zarlar hastanın iyileşmesi gereken bölgesine konulur

6,7 – Tamamen hastanın kendi vücut maddelerinden oluşan bu parçalar yara iyileşmesini, kemik büyümesini hızlandırır ve greft (suni kemik) yerleşmesine yardımcı olur.

PRF’nin en belirgin özellikleri:

  • Dokuların iyileşmesini hızlandırması

  • Kanamayı durdurmayı hızlandırması

  • Toksik (zehirli) olmaması

  • Hastanın kendi kanından elde edildiği için bağışıklık sisteminin reaksiyon göstermemesi

PRF hastanın kendi kanından alınarak elde edilir ve bu yüzden doğal bir iyileştiricidir. PRF klinikte özel bir santrifuj cihazı ile elde edilir ve hemen uygulanır. Böylece ağız içi tüm cerrahi operasyon sonucu iyileşme süreleri kısalır ve hastalar daha çabuk sağlıklarına ulaşırlar.