Gülüş Tasarımı

Gülüş Tasarımı Nedir?

Gülüş Tasarımı
Gülüş Tasarımı | Prof. Dr. Ömer Kutay

Gülüş Tasarımı, Doğal, sağlıklı ve çekici bir gülümseme için diş hekimliğinin ve sanatın birleştirilerek estetik ve fonksiyon gereksinimlerinizi karşılayacak şekilde size en ideal gülüşün tasarlanması için yapılan çalışmalardan oluşmaktadır.

Modern diş hekimliğinin gelişmesiyle, kullanılan yeni teknik materyaller sayesinde hastaların bir çok estetik beklentileri karşılanmaktadır. Bugün estetik diş hekimliğinin bize sunduğu bu tedavi yöntemiyle sayısız hasta daha güzel dişlere kolayca kavuşmaktadır.

Gülüş Tasarımı uygulamasından sonra hastalar yüz simetrisine uygun bir diş yapısına kavuşmuş olurlar. Tabi uygulama esnasında yeni diş yapısını hasta kendisi de belirleyebilmektedir.

Gülüş Tasarımı belirlemede belirli kriterlere bakılmalıdır.

  • Yaş
  • Cinsiyet
  • Yüz Hattı
  • Dudak Yapısı
  • Dişlerin sıralanışı ve simetrisi
  • Gülüş ifadesini belirleyen kriterlerdir.

Gülüş estetiği tedavisi detayları

Gülüş Tasarımı
Gülüş Tasarımı | Prof. Dr. Ömer Kutay

Gülüş Tasarımı Ayrıca estetik gülüşün düzenlendiği herhangi bir tedavinin başarısında etki eden başka bir faktörde, detayların dikkatle uygulanmasıdır.

Bu detaylar;

– Göz bebeklerinden geçen çizgi, çiğneme düzlemi, dediğimiz dişlerin ucunda geçen hayali düzleme paralel olmalıdır.

-Güldüğümüz zaman ağzımızda ilk dikkatimizi çeken dişler ön iki dişimizdir. Bu iki diş yüzümüzü ortadan ikiye ayıran orta hat çizgisine göre simetrik ve aksları paralel olmalıdır.
-Güldüğümüzde ön dişlerin kesici uçlarını birleştiren çizgi güldüğümüz zaman alt dudağın kavsi ile aynı olmalıdır.
-Güldüğümüz zaman görülen diş eti üst dudağın kavsiyle paralel olmalı, aynı zamanda belirli bir oranda görülüp, bütün dişlerde aynı seviye sağlanmalı.
-Karanlık alan oluşmamalı. Güldüğümüzde arka dişlerimizde belirli bir oranda görülmeli. Eğer görülmez ise dudak köşelerinde estetiği bozacak karanlık alanlar oluşur.
-Ön dişlerde, dişlerin kron boyu (ağızda görülen kısmı) genişliğe göre daha büyük olmalı, ayrıca aralarında altın oran sağlanmalı.
Diş rengi belkide gülüş tasarımında en önemli detayı oluşturmaktadır. Dişlerimiz hiçbir zaman tek renk olmaz. Mutlaka birden fazla renkte ve şeffaf gölgeler yapılmalıdır.