İmplant Nasıl Yapılır?


İmplant Nasıl Yapılır? Dişlerinde problem yaşayan ancak takma diş gibi geleneksel çözümleri tercih etmeyen, bir türlü karar da veremeyen kişiler, implant işleminin nasıl yapıldığını merak etmektedir. Öncelikle belirtelim ki, duyduğunuz şeylerin çoğu dedikodu veya efsaneden ibarettir. İmplant, kişiden kişiye değişen yöntemlerin kullanıldığı bir tedavi şeklidir.

Zira kişinin kemik ve yüz yapısı, kemik yoğunluğu, ağız sağlığı implant türü ve uygulanma şeklini belirler. Diğer bir deyişle, basit ve tek bir cevabı olan bir soru değildir bu.

İmplant, çene kemiği içerisine yerleştirilen ve vida şeklinde olan titanyumdan yapılmış bir materyaldir. Diş kökü yerine geçmek üzere tasarlanmıştır. Bu vida şeklindeki implant’ın üzerine protez olarak diş şeklinde başkaca bir madde yerleştirilir. Bu madde de, genellikle zirkonyum veya metal destekli porselen olur.

İmplant nasıl yapılır?

Dişe İmplant Nasıl Yapılır?


İmplant, genel olarak dört farklı şekilde uygulanabilir. İlk yöntemde, diş çekilir ve oluşan boşluğa implant hemen yerleştirilir. Bu hasta ve doktor için en rahat ve en pratik yöntemdir. Dikiş ve cerrahi müdahele gerektirmez, hemen hiç acı vermez. İkinci yöntem ise kapalı tekniktir. Bu yöntemde filep açılmadan (hastanın implant uygulanacak dokusunu kesmeden) lazer kullanılır ve bir oyuk oluşturulur. İmplant bu oyuğa yerleştirilir.

Konforlu, ağrısız ve tek aşamalı bir işlemdir, oldukça kısa sürer. Üçüncü yöntem mini implantlar için söz konusudur. Bu yöntemde, mukoza üzerinden direk implant uygulaması yapılır. Dördüncü yöntem ise halk arasında en çok bilinen klasik cerrahi yöntemdir; ameliyat ile kişinin çene kemiğinde uygun bir boşluk açılır, buraya implant yerleştirilir ve dikişler yaklaşık bir hafta sonra alınır. Bu yöntemde, eğer kişinin kemik yoğunluğu düşükse, önceden kemik ekimi denen bir işlem daha yapılabilir.

İmplantın Üzerine Protez Nasıl Takılır?


İmplantın üzerine protez nasıl takılır? İmplant diş kökü yerine geçtiği için üzerine hemen kalıcı takma diş takılmaz. Tercih edilen yönteme ve kişinin yaşına göre genellikle 3 ila 6 ay boyunca implant’ın kemiğe iyice oturması beklenir. Kalıcı protez (takma diş olarak bilinen kısım) ancak bu süreden sonra takılır.
İmplantlarda başarı oranı ilk beş sene için %90 ile 95 arasındadır. Daha sonra bu oran kademeli olarak azalır.

İmplant fiyatları

İmplant Nasıl Yapılır İzleyin


Prof. Dr. Ömer Kutay istanbul’da 1992 yılından bu yana implant hastalarına tedavi hizmetleri sunmaktadır. implant ve protez diş uzmanı olan Ömer Kutay özellikle “Bir Günde implant” tedavisi ile hastalarına kliniğe geldikleri aynı gün yeni dişleriyle evlerine dönme şansı sunuyor.

Bu tedaviden en çok zamanında tedavi olmayı ihmal etmiş, gevşemiş-sallanan ve hoş gözükmeyen dişlere sahip hastalar faydalanır. Bu hastalar tedavi sonrasında ağızlarındaki çürük ve bakterilerden kurtulmakla kalmaz, yeni sahip oldukları çekici gülüşlerinin doğal sonucu olarak yüksek bir özgüvene de sahip olurlar.

Tedaviye uygun diğer hastalar da damak protezlerini kullanmakta güçlük çekenler, diş hastalıkları yüzünden kemik erimesi yaşayanlar, genetik olarak dişi eksik olanlar ve bir kaza sonrası diş kaybı yaşayanlardır. İzlemek için tıklayın.

Diş İmplantı Nasıl Uygulanır?


Diş implantı nasıl uygulanır?; İmplant ve protez diş uzmanı Prof. Dr. Ömer Kutay sık sorulan soruları cevaplıyor. Başarılı diş hekimi implantın nasıl uygulanacağını anlatıyor.

Diş implantı çok basit bir cerrahi işlem ile uygulanabilmektedir. İster diş hemen çekilmiş olsun, ister daha önce çekilmiş bir dişin yerine kullanılacak olsun diş implantı aynen bir diş çekiminde yapılan basit bir prosedürle çene kemiğine yerleştirilmektedir.

İmplantın uygulanması

Diyelim ki bir diş çektik, ve çekilen yerine bir implant yerleştireceğiz. Diş çekilir çekilmez çekim yapılan diş boşluğuna implant kolaylıkla yerleştirilebilmektedir. Çünkü implantın yerleştirileceği yuva hazır bulunmaktadır. Bu ister ön diş olsun, ister arka diş olsun hiç farketmiyor. İmplantları eğer çekilen dişin yuvası düzgün ise implantı oraya yerlerştirmek mümkün ve çok kolay bir işlemdir.

Diyelim ki implant daha önceden çekilmiş bir dişin yerine yerleştirilecek o zaman o bölgede implant için bir yuva açmak gerekiyor. Bunun için implantların hazır bir seti vardır. Kemiği delen çok küçük frezlerle önce inceden kalına doğru yuva hazırlanır. ve implant yerleştirilir. Bu esnada diş eti kesilerek kaldırılabilir. Kemik tam olarak açığa çıkarılıp görerek de yapılabilir. Veya kapalı operasyon dediğimiz küçük bir delik açılır o delikten implant yerleştirilir ve dikişsiz yapılabilir. Sonuç olarak implantı uygulamak basit bir işlemdir diyebiliriz.

İmplant Uygulanması Sırasında Acı Duyuluyor Mu?


Implant Uygulanması Sırasında Acı Duyuluyor Mu? İmplant konusunda en çok merak edilen konuların başında gelen operasyon sırasında acı duyulup duyulmadığıdır. İnternette ve video sitelerinde de implant ile ilgili en çok aranılan kategorilerin başında operasyon sırasında acı duyulup duyulmadığıdır. İmplant ve protez diş uzmanı prof. dr. Ömer Kutay implant uygulaması sırasında acı duyuluyor mu? sorusunu yanıtlıyor.

İmplantların uygulanması sırasında bir acı söz konusu değildir. Hastalar en çok şunu söylüyorlar, benim kemiğimde bir deilk açıcaksınız ve kimbilir canım ne kadar fazla yanacak. Böyle birşey söz konusu değildir çünkü kemikdeki sinir dokusu yumuşak diş etindekinden çok daha azdır. Kemik öyle çok acıyan bir doku değildir. Canlılığı ve sinirleri daha az bir dokudur. Onun için kemikde bir yuva açılması hiç de ağrılı bir işlem değildir. Dikkatli bir işlemle yapılan implantın sonrasında aynı gün dahil hastaların acı çekmediğini biliyoruz.

O bölgede iltihap olduğunda, bunlar temizlendiğinde, daha geniş operasyonlar yapıldığında ağrının biraz daha fazla olduğunu biliyoruz. Burada bir ölçek verilebilir; Diyelim ki en fazla ağrı 10, implant sonrasında çekilecek ağrı da 10 üzerinden en fazla 6 olacaktır. Genelde biz implant tedavisinden bir gün öncesinden bir antibiyotik ile bir ağrı kesici ilaç başlatıyoruz. Bir gün önceden başlanılan ilaç implant yapımı esnasında zaten kanda olmuş oluyor. Böylece implant sonrası çekilen ağrı 10 üzerinden 2’ye kadar düşürülmüş oluyor. Ve bazende ağrı olmayabiliyor.