Tam Dişsizlikte İmplant Köprü


Az sayıda (2-4) implantla desteklenmiş hareketli protezler uzun yıllardır uygulanmaktadır. Tam dişsiz protez, hastalar üst çene ya da alt çenede en az bir hareketli proteze sahip olmalıdır. Diş kaybından sonra devam eden kemik h ve onla ilgili estetik, sağlık ve fonksiyon problemleri dişsiz hastaların implant adayı olmasına neden olur.

Diş çekiminden sonra ilk yılda meydana gelen kemik kaybı sonraki yıllardan 10 kat daha fazladır. Birden fazla dişin çekiminden sonra ilk altı ayda genellikle 4 mm kemik kaybı meydana gelmektedir. Kemik eridikçe kas bağları kemiğin tepesiyle aynı seviyeye gelmektedir. Beklendiğinde kemik erimesi olacağından, implantların

kemik kaybından önce yerleştirilmesi önemlidir. Bu nedenle tam dişsiz hastalar, kemik miktarını korumada, çiğneme kası aktivitesinde, estetik ve psikolojik sağlıkta dental implantların gerekliliği konusunda bilgilendirilmelidir.

Tam Dişsizlikte İmplant Köprü

Temel amaç tedaviyi başlangıcında birkaç yılda tamamlanacak şekilde planlamak olmalıdır. uzun dönem sağlık için tedavinin geliştirilmesi kısa dönemde elde edilecek kazançtan daha iyidir ve hasta için faydalıdır. Eğer mali problem yoksa tedavi tamamen implant destekli olarak planlanabilir. Maliyet bir faktörse, implant üstü hareketli protez, geçici protez olarak kullanılarak tutuculuk ileri derecede arttırılır.

Çene kemiğinin erimesi


Ağızda birden fazla dişiniz yoksa veya olan dişlerin kemik diş eti bağlantısın iyi değilse ,çene kemiğinin oluşmasını uyaran hücreler de artık yok olmuş demektir.Bunun nedeni vücudunuzun çene kemiğinizin artık desteklemesi gerektiğini düşünmemesidir ve bir dişiniz eksik olsa bile bu durum çene kemiğimizde erime, dudaklarda çökme çene ve cilt bölgesinde kırışıklığa yol açmaktadır .Tam dişsizlikte ise bu kemik kaybı daha fazla olmakta, çene ve alt yüz bölgesinde deride deformasyon ve çizgiler oluşmakta yani çiğneme fonksiyonunu kaybetmenin yanında estetik olarak da büyük bir kayıp yaşayıp daha yaşlı bir görünüme sahip olursunuz.

Tam dişsizlikte implantlarının mükemmel bir seçenek olmasının en büyük nedeni, çene kemiğinizi korumanıza ve daha fazla bozulmayı önlemenize yardımcı olmalarıdır.Tam dişsizlikte implant tedavisi yerine düşününecek olan (daha eski bir yöntem ) total protez dediğimiz takıp çıkarılan protez yapıldığında kemik erimesi devam etmekte hatta araştırmalar göstermiştir ki kemik erime hızı da artmaktadır,ayrıca bu protezlerle yemek yemek hiç de kolay değildir!! Çiğneme esnasında sadece dokulardan destek aldığından her gıdayı çiğneyemez olup iyi çiğnenemeyen gıdalar da sindirim sistemimize zarar vereceğinden kısır bir döngüye girmiş olursunuz .Unutmayın ki

Sağlık Ağızda Başlar!


Tam dişsizlikte implant yapıldıktan sonra, daha rahat, kendinden emin ve genel olarak daha iyi bir yaşam kalitesine sahip olursunuz. İmplant üstüne yapılmış dişlerle konuşmak daha kolaydır, gülümsemek bir zevktir ve yemek sorun değildir ve böylece kendinize olan güveniniz artacaktır.