Tam Dişsizlikte İmplant Köprü

Tam Dişsizlikte İmplant Köprü

Tam Dişsizlikte İmplant Köprü | Prof. Dr. Ömer Kutay

Az sayıda (2-4) implantla desteklenmiş hareketli protezler uzun yıllardır uygulanmaktadır. Tam dişsiz protez, hastalar üst çene ya da alt çenede en az bir hareketli proteze sahip olmalıdır. Diş kaybından sonra devam eden kemik h ve onla ilgili estetik, sağlık ve fonksiyon problemleri dişsiz hastaların implant adayı olmasına neden olur. Diş çekiminden sonra ilk yılda meydana gelen kemik kaybı sonraki yıllardan 10 kat daha fazladır. Birden fazla dişin çekiminden sonra ilk altı ayda genellikle 4 mm kemik kaybı meydana gelmektedir. Kemik eridikçe kas bağları kemiğin tepesiyle aynı seviyeye gelmektedir. Beklendiğinde kemik erimesi olacağından, implantların

kemik kaybından önce yerleştirilmesi önemlidir. Bu nedenle tam dişsiz hastalar, kemik miktarını korumada, çiğneme kası aktivitesinde, estetik ve psikolojik sağlıkta dental implantların gerekliliği konusunda bilgilendirilmelidir.

Temel amaç tedaviyi başlangıcında birkaç yılda tamamlanacak şekilde planlamak olmalıdır. uzun dönem sağlık için tedavinin geliştirilmesi kısa dönemde elde edilecek kazançtan daha iyidir ve hasta için faydalıdır. Eğer mali problem yoksa tedavi tamamen implant destekli olarak planlanabilir. Maliyet bir faktörse, implant üstü hareketli protez, geçici protez olarak kullanılarak tutuculuk ileri derecede arttırılır.