Kanal Tedavisi


Dişlerimizden biri çürüdüğünde en bilinen koruma yöntemlerinden biri de kanal tedavisidir.
Kanal tedavisi hasar görmüş dişlerin korunmasına yardımcıdır. Pulpa (sinir, kan, lenf damarlarını içeren dişin içindeki yumuşak alan) kendini tamir edemeyecek derecede hasar gördüğünde pulpa ölür. Kırılmış veya derin çürüklü dişlerde bakteriler buna sebep olur.

Hasar görmüş veya hasta pulpa çıkarılmazsa diş ve çevresindeki dokular enfeksiyona maruz kalır. Sonuç olarak diş tamamen kaybedilir.

Dişi çevreleyen çene kemiği de iltihaplanarak aşınır. Oluşan bu boşlukta abse oluşur, ağrı ve şişlik görülür.

Kanal Tedavisi

Kanal tedavisi sırasında ağrısız ve acısız tedavi yapılabilmesi için dişe anestezi yapılır. Çürük temizlenip dişin özüne ulaşılınca hastalıklı doku çıkarılır. Sinir ve doku artıkları temizlenir. Kök ucuna kadar diş kanalına şekil verilir. Bazı ilaçlar uygulanarak iyileşme hızlandırılır. Bu seanslar arası diş geçici dolgularla kapatılır. İltihabın bittiği ve kök ucundan gelmesi kesildikten sonra kanal içerisi özel bir dolgu maddesiyle kök ucuna kadardoldurulur. Bazı vak’alarda bu seanslara gerek olmayıp tek seans da kanal tedavisini sağlıklı şekilde bitirmek mümkün.

Eğer diş tekrar efekte olmazsa çürümesini önleyici tedbirler olursa ömür boyu kullanılabilir. Düzenli diş hekimi kontrollerinizde enfeksiyon başlangıcı yakalanabilir. Ayrıca çok iyi ağız bakımı ile dişin tekrar çürümesi önlenebilir.