Tek Diş İmplant


Tek diş implant tedavisinde kullanılan implantlar, yapay dişinize bir yapı ve temel sağlarlar. Diş kaybının olduğu bölgede yeterli kemik olması durumunda tüm diş kayıpları için implant kullanılabilir. Diş kaybının olduğu bölgede yeterli kemik yoksa modern yöntemlerle o bölgede gerekli kemik doku oluşturulabilir ve daha sonra implant uygulanabilir. Tek diş kaybında çenenize bir implant yerleştirilir ve üzerine kron yerleştirilir. Böylece kayıp dişin yanındaki dişlere zarar vermeden tedaviniz gerçekleşir.

Tek diş implantlar bir veya daha fazla dişi eksik olan kişilerde kullanılmaktadır. İmplant diş hekimi tarafından çene kemiğine açılan boşluğa cerrahi olarak yerleştirilir. İmplant, kemikle bağlantı kurduktan sonra eksik dişinizin yerini alacak kron protezi için kök görevi görür.

Bu prosedürün işlemesi için çene kemiğinde implantı tutacak ve destekleyecek, yeterli ve güçlü kemik dokusu bulunmalıdır. Bulunmaması halinde kemik grefti yerleştirilmesi işlemi ile o bölgeye kemik dokusu ilavesi yapılabilir.

Tek Diş İmplant

Geleneksel yöntemle eksik dişlerin tedavisinde komşu dişler aşındırılarak köprü protezleri uygulanırdı, implant uygulamalarıyla komşu dişlerinize zarar görmeden tedaviniz gerçekleşir.

TDB Merkez Yönetim Kurulu’nun kararı ile hastaların tedavi öncesi ve sonrası fotoğraflarına yer verilmemektedir. Burada bulunan resimler üniveristede okutulan akedemik yayınlardan alınmıştır.

Tek Diş İmplant Tedavisi


İmplant diş hekimliğinde diş kayıpları tedavisinde devrim niteliği taşımaktadır. Günümüzde gerçek dişe en yakın uygulama olarak kabul edilen implant tedavisi ağrısız ve bait bir işlemdir. Diş köküne yerleştirilen titanyum aparat dan ibaret olan implant dikişsiz bir şekilde çene kemiğine kolayca yerleştirilebilmektedir. Hatta diş kaybı yeni olmuşsa direk diş kökü yerine implant yerleştirmek çok daha kolay bir tedavi yöntemidir.

İmplant ve protez diş uzmanı Prof. Dr. Ömer Kutay yaklaşık otuz senedir istanbulda bulunan implant center isimli kliniğinde implant hastalarını tedavi etmektedir. Gerek yurtiçi gerekse yurtdışından hastalarına implant konusunda tedavi hizmetleri sunan Ömer Kutaybugün implant denince akla gelen isimlerin başında yer almaktadır.

İmplant alanında başarılı çalışmalar gerçekleştiren Ömer Kutay sayısız hastaya implant tedavisi gerçekleştirmiştir. Gerek tek diş gerekse tüm dişlerin implant yapımında tedavi hizmetleri sunan Prof. Dr. Ömer Kutay’ın yaptığı operasyonlarda ki başarı oranı da yüzde 99 lara dayanmaktadır.

İmplant Diş

Dişe implant nasıl yapılır?


İmplant, genel olarak dört farklı şekilde uygulanabilir. İlk yöntemde, diş çekilir ve oluşan boşluğa implant hemen yerleştirilir. Bu hasta ve doktor için en rahat ve en pratik yöntemdir. Dikiş ve cerrahi müdahele gerektirmez, hemen hiç acı vermez. İkinci yöntem ise kapalı tekniktir. Bu yöntemde filep açılmadan (hastanın implant uygulanacak dokusunu kesmeden) lazer kullanılır ve bir oyuk oluşturulur. İmplant bu oyuğa yerleştirilir.

Konforlu, ağrısız ve tek aşamalı bir işlemdir, oldukça kısa sürer. Üçüncü yöntem mini implantlar için söz konusudur. Bu yöntemde, mukoza üzerinden direk implant uygulaması yapılır.

Dördüncü yöntem ise halk arasında en çok bilinen klasik cerrahi yöntemdir; ameliyat ile kişinin çene kemiğinde uygun bir boşluk açılır, buraya implant yerleştirilir ve dikişler yaklaşık bir hafta sonra alınır. Bu yöntemde, eğer kişinin kemik yoğunluğu düşükse, önceden kemik ekimi denen bir işlem daha yapılabilir.

Tek diş implant tedavisi detayları


Tek diş kaybı bir çok sebepten ortaya çıkabilir,travma öyküsü,diş çürüğü veya dişin kemik desteğini kaybetmesi (periodontal hastalık) gibi nedenler tek diş kaybına yol açar. Tek diş kaybı hastaların güldüğünde ve ya konuştuğunda görünen bir bölgesindeyse , bu durum sosyal yaşantısında bir çok olumsuzlukla karşılaşıp özgüven kaybı yaşamasına sebep olabilir bu yüzden tek diş kaybının tedavi edilmesi çok önemlidir.

Tek diş kaybı için en iyi yöntem tek diş implant yerleştirilmesidir.Eskiden tek diş kayıplarında köprü veya takıp çıkarılabilen protez uygulanırken günümüzde implant tedavisinin gelişmesiyle bu kaybın en iyi şekilde tedavi edilmesi implant tedavisiyle yapılmaktadır. Öncelikle titanyumdan bir vida kemik içine yerleştirilir ve osteointegrasyon dediğimiz kemik ile bu vidanın kaynaşması beklenir,daha sonra üzerine zirkonyum veya metal porselenden yapılmış kron takılır .Tabi bu sürede hastaların günlük yaşantısına devam etmesi için geçici diş yerleştirilir.

Peki Tek diş implantın avantajı nelerdir?

Geleneksel yöntemlerde komşu dişlerin minesinin kaldırılıp,dişler küçültülüp diğer dişlerden destek alınır fakat impant yapılırsa diğer dişlere müdahale yapılmamış olur.

Diş kaybından sonra çene kemiğinde erime olmaya başlar fakat çene kemiğine implant yerleştirilirse bu erime sona erer.

Yapılan yeni dişiniz tıpkı kendi doğal dişiniz gibi olur hiçbir fark olmaz çiğnemenizde de estetik dörünüşünüzde de doğal dişten bir farklılık olmaz.