0212 231 32 92

P.tesi-Cuma : 09:00 - 18:30

Cumartesi : 09:00 - 13:30

0533 950 60 95

P.tesi-Cuma : 09:00 - 18:30

Cumartesi : 09:00 - 13:30

Adres Bilgileri

Valikonağı Cad. Mim Kemal Apt. No:72 D:1 Nişantaşı İstanbul

EN

TR

Geceleri Dişlerimi Gıcırdatıyorum. Diş İmplantı Yaptırabilir Miyim?


Geceleri Dişlerimi Gıcırdatıyorum. Diş İmplantı Yaptırabilir Miyim?
31.07.2017
8322

Geceleri Dişlerimi Gıcırdatıyorum. Diş İmplantı Yaptırabilir Miyim?

Geceleri Dişlerimi Gıcırdatıyorum. Diş İmplantı Yaptırabilir Miyim? Tıptaki adı "Bruksizm" olan diş gıcırdatma ya da diş sıkma çoğunlukla gece, kimi zamansa gündüz yaşanabilen sorunlardan biridir. Bu sorunu sadece geceleri yaşayanlar tarafından uzun zaman farkına varılmadığı da olur.

Önüne geçilemeyen zararlı alışkanlıklardan biri olarak kabul edebileceğimiz diş gıcırdatma, merkezi sinir sisteminde yaşanan sorunlardan kaynaklanan, genellikle stres sonucu yaşanan bir rahatsızlıktır. Günümüzde kesin tedavisi hala geliştirilememiş olan bu problem, başka diş sorunlarına da neden olabilmektedir.

Diş gıcırdatma problemi, implant ihtiyacı olan bir hastanın implant yaptırmaktan vazgeçmesi için yeterli bir neden değildir. Eğer çok ileri düzeyde yaşanan bir diş gıcırdatma sorunu varsa elbette ki doğal dişler gibi implant dişin de zarar görmesi mümkündür. Ancak implant tedavisinden vazgeçmek yerine, diş doktoruna bu konuyu danışarak tedaviye onun konuyla ilgili yapacağı tavsiye ve yönlendirmelere göre karar verilmelidir.

Diş gıcırdatma, dişler üzerinde fazladan bir basınç uygulayacağından, implant tedavisinin başarısız olmasına neden olabilir. Ancak bu duruma karşı tadaviye başlarken alınabilecek tedbirler, başarısızlığın önüne geçecektir. Diş doktorunuz diş gıcırdatma sorununuza çözüm olarak farklı alternatifler önerebilir.

Örneğin bir implant yerine birden fazla implant yaparak dişlerinizi güçlendirmek, alınabilecek önlemlerden biridir. Böylece diş gıcırdatmanın tek implant üzerine uygulayacağı aşırı basınç azaltılmış, birkaç implant üzerine dağıtılmış olur ve zararın önüne geçilir.

Geceleri Dişlerimi Gıcırdatıyorum. Diş İmplantı Yaptırabilir Miyim?

Bir başka çözüm de diş gıcırdatma sorunu yaşadığınızı bilen diş doktorunuzun, implant tedavinizi gerçekleştirirken en sağlam implant malzemelerini kullanarak, yeni dişlerinizi en az zarar görecek şekilde tasarlaması olacaktır.

İmplant dişinizi ya da dişlerinizi, diş gıcırdatma sorununa karşı korumanın en etkili yolu ise takılıp çıkarılabilen, splint adı verilen bir koruyucu aparat kullanmaktır. Sert ya da yumuşak plastik malzemeden yapılan bu aparat üst ya da alt dişlerinizin üstünü örter. Üst ve alt dişler arasında ayırıcı bir görev görmesi sayesinde implantınızın diş gıcırdatma sorunundan zarar görmesini başarıyla engeller.

Eğer diş gıcırdatma sorunu yaşıyorsanız ve implant yaptırmak ya da implant dişinizi ömür boyu sağlıkla kullanmak istiyorsanız en etkili yöntem olan splint kullanımı ihmal edilmemelidir. Sağlıklı günler.

Benzer Blog Yazıları0212 231 32 92


0533 950 60 95


Konum