0212 231 32 92

P.tesi-Cuma : 09:00 - 18:30

Cumartesi : 09:00 - 13:30

0533 950 60 95

P.tesi-Cuma : 09:00 - 18:30

Cumartesi : 09:00 - 13:30

Adres Bilgileri

Valikonağı Cad. Mim Kemal Apt. No:72 D:1 Nişantaşı İstanbul

EN

TR

İmplant tedavisi güvenli bir tedavi midir


İmplant tedavisi güvenli bir tedavi midir
26.01.2022
2693

İmplant tedavisi güvenli bir tedavi midir? Modern diş hekimliğinin geliştirdiği en başarılı tedavilerden biri olan implant tedavisi, uzun yıllardır yüksek başarı oranlarıyla uygulanmakta ve gün geçtikçe de yaygınlaşmaktadır. Hatta günümüzde birçok diş hekimi tarafından kanal ya da köprü tedavileri yerine önerilmektedir. Ancak her türlü cerrahi operasyon gibi implant tedavisi de dikkatli ve titiz bir çalışma ile gerçekleştirilmesi gereken bir süreçtir. İmplant tedavisinin nadiren de olsa hastalar üzerinde yan etkilere yol açtığı ya da başarıyla uygulanamadığı durumlar söz konusu olabilmektedir. Bu nedenle tedaviye başlamadan önce uzman diş doktoru tarafından dikkate alınıp incelenmesi gereken bazı faktörler vardır.

Hastanın genel sağlık durumu

Her ne kadar sıklıkla uygulanan, yaygın bir diş operasyonu olsa da implant tedavisine başlamadan önce hastanın herhangi bir sağlık sorunu olup olmadığı diş doktoru tarafından dikkatle incelenmeli, araştırılmalıdır.

İmplantın uygulanacağı bölgenin durumu

İmplantın kemiğe tutunması ve en iyi şekilde kemikle kaynaşması için, çene kemiğinin durumu tedaviye başlamadan önce dikkatle incelenmelidir. Eğer çene kemiği kalınlaştırılmaya ve güçlendirilmeye ihtiyaç duyuyorsa, tedavi buna göre planlanmalıdır.

İmplantın malzemesi

Her ne kadar implantlar insan vücuduna en uyumlu materyallerden titanyum ile yapılıyor olsa da kimi hastaların implantlara reaksiyon verebildiği gözlemlenmiştir. Bu nedenle implant öncesinde hastanın titanyuma ya da implantın içerdiği materyallerden herhangi birine alerjisi olup olmadığı test edilmelidir.

Hastanın alışkanlıkları

Hastanın bazı alışkanlıkları, yapılacak implantın ömrü ve başarısı için tehlike oluşturabilir. Örneğin dişlerini gıcırdatan ya da çok fazla sigara içen hastalarda imlant tedavisinin zamanla sorunlara neden olma ihtimali bulunmaktadır.

Ağız sağlığının durumu

Hastanın ağız sağlığının durumu, imlant tedavisinin hastaya getireceği artılar ve eksiler doktor tarafından dikkatle belirlenmelidir. Örneğin hastanın dişlerinde farklı metallerden oluşan farklı tedavi uygulamaların olmaması tercih edilir. Ancak diş eksikliği hastanın sağlığını büyük ölçüde etkiliyorsa ve çiğneme gücünü azaltıyorsa tedaviye geç kalmadan başlanır. Nadiren de olsa implant tedavisinde yaşanabilen sorunlarla karşılaşma ihtimali, implant konusunda uzman bir doktorun kontrolü altında sıfıra indirilecektir.

Benzer Blog Yazıları0212 231 32 92


0533 950 60 95


Konum