0212 231 32 92

P.tesi-Cuma : 09:00 - 18:30

Cumartesi : 09:00 - 13:30

0533 950 60 95

P.tesi-Cuma : 09:00 - 18:30

Cumartesi : 09:00 - 13:30

Adres Bilgileri

Valikonağı Cad. Mim Kemal Apt. No:72 D:1 Nişantaşı İstanbul

EN

TR

Lazer destekli kök kanal tedavisi


Lazer destekli kök kanal tedavisi
26.01.2022
3129

Lazer destekli kök kanal tedavisi

Dişlerin çekirdeği,  sinir ve kan damarlarından oluşur. Dişlerin köklerindeki minik kanallardan içeri girerler. Kök ve kanal sayısı, diş tipine bağlı olarak farklıdır ve bazen bireysel farklılıklar da olabilir. Dişin zarar görmesi diş pulpalarında iltihaplanmaya neden olabilir. Birçok durumda bakteriyel bir enfeksiyonla birleştirilir. Pulpal inflamasyonun en yaygın nedenleri:

  • derin diş çürüğü (diş boşlukları);
  • travma (kapsamlı bir diş restorasyonundan kaynaklanan travma dahil);
  • bozulmuş yapısal bütünlük (bir çatlak veya dişin kırığı).

Diş köklerinin etrafında sert doku olan kemik bulunduğu için iltihaplanmaya eşlik eden şişme, ağrı olarak ortaya çıkan basınç birikmesine neden olur. Buna pulpitis denmektedir . Bazı durumlarda, pulpa sert diş dokusu tarafından tamamen kapatılmazsa , ağrı minimal olabilir veya hiç olmayabilir ve pulpitis fark edilmeyebilir. Enflamasyon ilerledikçe, pulpadaki kan damarları normal işlevlerini koruyamaz ve sinir dejenerasyonu ile birlikte ölmeye başlayarak dişin canlılık kaybına yol açar. Çoğu durumda bu, başlangıçta pulpa alanında bulunan, ancak diş köklerindeki kanallardan kolayca yayılmaya başlayabilen bakteriyel enfeksiyon ile birleştirilir. Bu aşamada ağrı tamamen ortadan kalkabilir, ancak hastalık aslında daha da ilerler . Bu yavaş bir süreç olabilir ve bir süre fark edilmeyebilir. Dişin üzerine basınç uygulandığında , normal işlev sırasında veya dişleri birlikte sıktığınızda farklı bir rahatsızlık derecesi olarak ortaya çıkabilir. Diş ayrıca biraz daha koyu hale gelebilir. Daha ciddi bir enfeksiyon durumunda, dişin etrafında lokalize şişlik, sakızda görünen küçük bir kabarcık veya irin toplanması nedeniyle yüzün belirgin bir şişmesi olarak ortaya çıkabilir. Bu apse olarak adlandırılır . İşlem buna göre tedavi edilmezse, çene kemiğinde daha da ilerleyebilir, bu da kemik yapısında değişikliklere ve sonuçta vücudunuzun enfeksiyon kaynağına reaksiyon olarak bir kist oluşumuna yol açabilir. Hastalık ilerledikçe, dişin başarılı tedavi şansı o kadar düşük olur. Sizi belirtileriniz hakkında soracağız, size ilgisiz görünebilecek bazı bilgileri bile dikkatli bir şekilde toplayacağız. Ayrıca genel sağlığınız, kullanmakta olduğunuz mevcut ilaçlarınız ve daha önce sahip olabileceğiniz diş tedavileri hakkında size soracağız. Sonra ağzınızı dikkatlice inceleyeceğiz. Tanısal sürece yardımcı olmak için çoğu durumda radyografi  (röntgen) alınacaktır. Bizimle prosedürü, olası sonuçları ve kök kanal tedavisine alternatifleri ayrıntılı bir şekilde tartışabilirsiniz. Bu, önerilen tedavinin sınırlarının ne olduğunu gerçekten anlamaya yardımcı olacaktır. Sürece neyin dahil olduğu hakkında tam bir anlayışla tedaviye rıza göstermeniz çok önemlidir.

Nasıl oldu?

Kök kanal tedavisinin amacı ağrı ve / veya enfeksiyon kaynağını ortadan kaldırmaktır. Genellikle lokal anestezi altında yapılır. Bir veya daha fazla ziyaret alabilir ve kök kanallarının yapısı, enfeksiyon varlığı gibi faktörlere bağlıdır. Lokal anestezik (uygulandığında) etkili olduktan sonra, diş yapısı yoluyla erişim yaratarak hastalıklı dokuyu çıkarmamıza izin veririz.  Kanallar, iyi erişim sağlamak için mekanik olarak şekillendirilecektir. Kanal sisteminin köklerdeki karmaşıklığı nedeniyle, mekanik erişim zordur ve tüm tüm dişler ya da kanallarda her zaman mümkün değildir. Kliniğimizde, dişinizin kanal sistemindeki tüm birikintilerin giderilmesinde aktif çözümlere yardımcı olmak için lazer ışığı kullanılmaktadır. Aynı zamanda lazeri oradaki bakteriyel yapıyı dezenfekte ederek tedavi sırasında bölgedeki enfeksiyon alanını ortadan kaldırmaya destek olarak tedavinin başarısını arttırmaktadır. Herhangi bir aşamada gerekli olduğunda dişin içine gerekli ilaçlar uygulayarak bir süre bekleriz. Tedavi , genellikle birkaç gün içinde olan sonraki  ziyarette sürdürülecektir. Kök kanal tedavisinin son aşaması kök kanal sistemini doldurup kapatarak  dişi restore etmektir. Pulpaya erişim ve canlılık kaybı genellikle dişi yapısal olarak daha zayıf bırakır, bu nedenle onu korumak için restorasyonlar kullanılır. Restoratif seçenekleri sizinle ayrıntılı olarak tartışacağız, böylece dişin çalışmasını sağlamak için en iyi yolu seçebiliriz.

Tedaviden sonra beni ne bekliyor?

Tedavi, normal rutininizi önemli ölçüde etkilemez. Ana rahatsızlık, birkaç saat süren lokal anesteziklerin uyuşma etkisinden kaynaklanacaktır. Tedavi sonrası hassasiyet ve ilk birkaç gün içinde çeşitli derecelerde rahatsızlık olabilir ve ağrı kesici gerekebilir. Ağrı kesici ihtiyacınız varsa, parasetamol veya ibuprofen gibi tezgah üstü ağrı kesiciler kullanabilirsiniz. Bu tür ilaçları alırsanız, lütfen her zaman bilgi broşürüne bakın ve herhangi bir endişeniz varsa eczacınıza ve bize danışın.

Ne kadar çabuk iyileşir?

Çene kemiğini içeren bir enfeksiyon varsa, iyileşme süreci yavaştır. Tipik olarak 9-12 ay sonra radyografik inceleme gereklidir. İyileşme, orijinal durumla karşılaştırılarak değerlendirilir. İlerleyen yıllarda daha fazla kontrol gerekebilir. Nadir durumlarda iyileşme tatmin edici olmayabilir. Bu durumlarda alternatif yaklaşımları ele alacağız ve bunları sizinle tartışacağız, böylece durumu en uygun şekilde çözeceğiz. Herhangi bir diş tedavisinin uzun dönem başarısı için düzenli ve muayene ve bakımın önemli olduğunu lütfen unutmayın.

Benzer Blog Yazıları0212 231 32 92


0533 950 60 95


Konum