0212 231 32 92

P.tesi-Cuma : 09:00 - 18:30

Cumartesi : 09:00 - 13:30

0533 950 60 95

P.tesi-Cuma : 09:00 - 18:30

Cumartesi : 09:00 - 13:30

Adres Bilgileri

Valikonağı Cad. Mim Kemal Apt. No:72 D:1 Nişantaşı İstanbul

EN

TR

Protez Diş


Protez Diş
13.10.2017
7331

Protez Diş

Hareketli protezleri sabitlemek amacıyla kullanılan uygulamaya implant protez  adı verilir. Protez Diş, çene kemiğine yerleştirilen vida şeklindeki diş kökleri üzerine yapay dişlerin yerleştirilmesiyle oluşturulur. İmplant protezleri ile diğer protez uygulamaları arasındaki farklar oldukça fazladır.

Diğer protez uygulamalarında komşu dişlerden ve diş etlerinden destek alınması gerekirken implant protezlerde böyle bir uygulamaya ihtiyaç duyulmaz. Diğer protez diş uygulamaları, komşu dişlerde hasara yol açabilmektedir.

Protez Diş, Köprü protezler, kısmi ya da tam protezler dediğimiz diğer protez uygulamalarında başka sorunlar da yaşanabilmektedir. İmplant dişler, protez dişlere kıyasla çok daha kullanışlıdırlar. Hareketli protezlerin altarında kimi zaman yemek artıkları birikebildiğinden, temizliklerini ve hijyenlerini sağlamak çok daha zordur.

İmplant dişimizin temizliğini ise tıpkı doğal dişlerimiz gibi en doğru şekilde fırçalayarak kolayca sağlayabiliriz. Herhangi bir sebepten bütün dişlerini kaybetmiş olan hastalarda da implant protez yapılabilir.

Tek tek implant diş yapmak yerine, toplu bir şekilde, köprü implant dediğimiz köprü protezler ile hastanın dişsizlik problemine kalıcı olarak çözülmüş olur. Hasta yeterli kemik yapısına sahip ise hiçbir şekilde takma çıkarmaya gerek kalmadan kalıcı implant protez dişlerine kavuşabilir.

implant protez nedir? | Prof. Dr. Ömer Kutay

Diş implantı, uzman bir doktor tarafından lokal anestezi altında yapılan, basit bir cerrahi operasyonla gerçekleştirilir. İmplantın yerleştirileceği yuva açıldıktan sonra implant bu yuvaya yerleştirilir. Çene kemiğine yerleştirilen implantın kemikle bütünleşmesi için belli bir zaman geçmesi gerekmektedir. Bu zaman dilimi içerisinde gerekli görülürse hastaya geçici bir protez uygulanabilir.

Hasta, yerleştirilen implanta fazla yüklenmeden normal beslenmesini sürdürebilir. İyileşme süreci içerisinde, implantı uygulayan doktor belirli aralıklarla hastayı kontrole çağırır ve gerek görürse yeniden röntgen isteyebilir. Yerleştirilen implant, çene kemiğiyle yeterince kaynaştıktan sonra, implantın üzerine protezin yerleştirilmesi aşamasına geçilir.

Tedaviye en uygun protez için gerekli ölçüler alındıktan sonra protez implantın üzerine yerleştirilir. Protez kimi zaman tek bir kron, kimi zamansa köprü ya da tam protez şeklinde olabilir.

Kısacası kaybedilmiş bir dişin yerini doldurmanın en sağlıklı ve başarılı yollarından biri olarak kabul edilen implant protezler, geleneksel protez uygulamalarına kıyasla birçok avantaja sahiptir.

Benzer Blog Yazıları0212 231 32 92


0533 950 60 95


Konum