Protez Diş


Protez diş, kaybedilmiş diş ve dokuların hastanın estetik,fonksiyon,fonasyon kayıplarını yerine getirilmek amacıyla kullanılan hareketli veya sabit apareylerdir.

Protezler hareketli protez ve sabit protez olmak üzere 2 guruba ayrılırlar.

Hareketli protezler

Tam (Total)protez: Tam dişsiz ağızlara yapılan protezlerdir.Halk arasında takma diş olarak da bilinir,estetik olarak kaybedilen dişlerin ve kaybedilen dokuları tamamlar.

Bölümlü (parsiyel)Protez: Ağızdaki doğal dişlerden destek alınarak birden fazla diş eksikliğinde kullanılır.Doğal dişlere kroşe denilen çengele benzeyen bir apareyle tutturulur.Estetik olarak bu kroşeler hastada rahatsızlık yapabilir.

Hassas bağlantılı Protez: Ağızdaki doğal dişlerden destek alınarak birden fazla diş eksikliğinde kullanılır.Bu doğal dişlere porselen kaplama aypılır ve kroşe kullanılamaz.Estetik olarak parsiyel protezlerden daha iyi sonuç verir.

Geçici (immediate)protez: İmplant tedavisi ve kemik grefti(sinüs lifting-nasal lifting)gibi operasyonlardan sonra hastanın dişsiz kalmaması için yapılan tam dişsiz ağızlarda kullanılır.

Diş Üstü (overdenture)protez: Ağızda var olan dişler,kökler veya implantlardan destek alınarak yapılan takıp çıkartılan protezlerdir.

Sabit Protezler

Hastanın mevcut dişleri küçülterek,üzeri kaplanarak hastanın eksik dişlerini tamamlamak için yapılan protezlerdir. Adında da anlaşılacağı gibi bu protezler çıkarılamaz ve hareketli protezlere göre daha doğal daha estetik bir görüntü verir. Sabit dişlerin üst yapısında porselen kullanılmaktadır fakat alt yapıları farklılık göstermektedir.

Sabit protezin yapılacağı bölgeye göre , çiğneme kuvvetlerine dayanıklılığı alt yapının materyalini belirler ve sabit protezler bu materyale göre adlandırılır. Metal porselen , zirkonyum ve full seramik kullanılır ve bu isimlerde adlandırılır.